Ayaklarıyla Yaşama Tutundu

Adıyaman'da 5 yaşındayken kollarını biçerdövere kaptıran Ayşe Işık, sol ayağını kullanarak yaptığı resimlerle 24'üncü sergisini açtı.

Ayaklarıyla Yaşama Tutundu
Besni ilçesine bağlı Üçgöz köyünde Zeynep-Ahmet Işık çiftinin ikinci çocukları Ayşe Işık, 1991 yılında 5 yaşındayken kollarını biçerdövere kaptırdı.
Kazanın ardından hastanede yattığı sırada babasının kendisine getirdiği balonları tutamayınca kollarının olmadığını fark eden Işık, tedavisinin ardından ise ayaklarını kullanarak ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.
18 yaşından itibaren ise sol ayak parmaklarını kullanarak tuttuğu fırça ve kalemle resim yapmaya başlayan Işık, bugüne kadar 350 resim yaptı.
Işık, resimlerini Ankara, İstanbul, Adıyaman ve Sivas'ın da arasında bulunduğu çeşitli illerde sergiledi, 24. sergisini ise Ankara'da açtı.
 İlerde atölye açmak istediğini dile getiren Işık, ''En büyük hayalim Türkiye'nin her yerinde sergiler açıp, engellilerin sesi olmak'' dedi.
Kendisini ''engelli'' ya da ''sakat'' olarak görmediğini ve özel hissettiğini belirten Ayşe Işık, şöyle konuştu:
''Eğitimimi lise 2'inci sınıfta bıraktım. Ancak, şu an açık öğretime devam ediyorum. Aynı zamanda  İstanbul'daki bir çağrı merkezinde operatör olarak çalışıyorum. Bugüne kadar 350 resim yaptım ve 24 sergi açtım. AK Parti Genel Merkezi Özürlüler Koordinasyon Merkezi'nde 24. sergimi açtım. Serginin açılışını da Başbakanımız yaptı. Başbakanımıza ulaşmak benim için büyük mutluluk. Yanındayken çok heyecanlandım fakat anlatmak istediğim her şeyi anlattım. O da ilgiyle beni dinledi ve resim yaparken hayretle izledi. O an ki mutluluğu kelimelerle anlatmam mümkün değil.''
Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER