Avukatlar Meydanlara İndi

Çınar Meydanı'na yürüyen avukatlar, tasarıyı protesto etti.

Avukatlar Meydanlara İndi

Denizli Barosu, TBMM Genel Kurulu’na gönderilen Arabuluculuk Yasa Tasarısı, 3’üncü Yargı Paketi ve 4’üncü Yargıyı Hızlandırma paketindeki bazı maddeleri proteste etmek için eylem düzenledi. Ellerinde bayraklar ve savunma hakkının engellenmemesi hakkındaki pankartlarla valilik önünden Çınar Meydanı’na kadar yürüyen yaklaşık 150 avukat, mesleğin yeni uygulamalarla mevzi kaybettiğini ileri sürdü.

“Herkes için adalet, adalet için avukat' yürüyüşüne Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan da katıldı. Valilik önünden başlayan yürüyüş, Çınar Meydanı’na kadar devam etti. Ellerinde pankartlar ve Türk bayraklarıyla sloganlar atarak Çınar Meydanı’na gelen avukatlar adına açıklamayı Baro Başkanı Müjdat İlhan yaptı.

Avukatlık mesleğinin ve avukatın dizi filmlerdeki senaryolara kurban edildiğini söyleyen Baro Başkanı Müjdat İlhan, “Türkiye’nin sosyal yapısı dikkate alınmaksızın getirilmlek istenen arabuluculuk sisteminin vatandaşın hak vu hukuku bakımından büyük sakıncalar doğurabileceğini yargı birliğini bozacağını daha önce de görüş olarak belirtmiştik. Ama tüm uyarılarımıza rağmen Arabuluculuk Yasa Tasarısı, Adalet Komisyonu tarafından genel kurula gönderildi. Adına yargıyı hızlandırma paketi denilerek kamuoyu ile paylaşılan 3’üncü ve 4’üncü paketlerin içindeki değişiklerin hiç biri için görüşümüz alınmadı. CMY 188’nci maddesinde yapılması planlanan değişiklikle ceza yargılamasından avukat uzaklaştırılmak istenmektedir. Avukatların olmadığı salonlarda asıl mağdurun vatandaş olacağı unutulmamalıdırö diye konuştu.

Tüm çabalarına rağmen seslerini duyuramadıklarını, avukatların görüşlerinin dikkate alınmadığı için eylemi düzenlediklerini belirten İlhan, “Avukatlar olarak biz sorumluluğumuz yerine getirmediğimiz takdirde bunun hesabını gelecek nesiller bizden soracaktır. Derdimiz hiç kimseyi rencide etmeden ortalığı kırıp dökmeden derdimizi anlatmak niyetindeyizö diye konuştu.

Avukatlar açıklamanın ardından sloganlar atarak meydandan olaysız ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 19:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER