Avrupalı Mesiri Sevdi

Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, geçen yıl Avrupa’ya beş ton mesir macunu ihraç edildiğini, ilginin memnun edici bir seviyede olduğunu belirtti.

Avrupalı Mesiri Sevdi
 
UNESCO’nun ’İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde bulunan, her yıl düzenlenen festivaliyle renkli anlar yaşatan Mesir Macunu, Avrupalıların da ilgisiin çekti.
 
Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, geçen yıl Avrupa’ya beş ton mesir macunu ihraç edildiğini kaydetti. Ticari şartların uygun olması halinde mesiri Arap ülkelerine de pazarlayaklarını söyleyen Tanık, "Almanya, Viyana ve İngiltere’ye mesir ihraç ediyoruz. Fakat çok büyük tonajlarda değil. Genelde orada yaşayan Türkler mesire ilgi gösteriyor. Bu ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarımız marketlerinde satışa sunuyorlar. Geçtiğimiz yıl beş ton civarında mesir macunu gönderdik. Bu yıl da çalışmalarımız devam ediyor. Elimizden geldiğince mesir macunun yurt dışında tanıtılması için ihraç ediyoruz. İlgi güzel. İlgiden yana problem yok. Ama ilgi isteyen bir ürün su veya soda gibi değil. Yurt dışında bunun güzelce anlatılması lazım. Avrupa’da doğal bir ürün ve baharatlı olduğu için seviliyor. Arap ülkeleri ile de görüşme yaptık. Şu ana kadar ticari anlamda bir çalışma olmadı. Çünkü ticari bir ürün olduğu için riske girmemiz lazım" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER