Antalya'dan Can Dündar'a Destek

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şube Başkanı Mustafa Sözen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın suç duyurusunda bulunduğu Can Dündar’a destek verdiklerini belirtti.

Antalya'dan Can Dündar'a Destek
 
ÇGD Akdeniz Şube Başkanı Mustafa Sözen, Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın suç duyurusunda bulunduğu Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a destek verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Can Dündar hakkında MİT Tırları haberinde gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdiği gerekçesiyle bireysel suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Sözen, gazetecilerin toplumu doğrudan ilgilendiren gelişmeler hakkında kamuouyunu doğru bilgilendirmekle görevli olduğunu anlattı.
 
Halkın haber alma hakkına sahip çıktığı için Cumhuriyet Gazetesi ve gazetenin genel yayın yönetmeni Can Dündar’ı desteklediklerini vurgulayan Sözen, şunları söyledi:
 
“Suriye’de yaşanan savaşla ilgili Türkiye’nin politikaları ve bu konuda uygulamaları toplumun her kesimini ilgilendiren çok önemli gelişmelerdir. Bu çerçevede Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan habere konu olan TIR’larda taşınan malzemenin ne olduğu, nereden gelip nereye gönderildiği ve bu işlemin ulusal, uluslararası hukuka uygunluğu hakkında bilgi edinmek her yurttaşın anayasal hakkıdır. Can Dündar’ın hatırlattığı gibi gazeteciler devlet memuru değildir."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunan Sözen, “Cumhurbaşkanını da anayasanın güvencesi altında olan basın özgürlüğüne yönelik baskı ve tehditlerinden bir an önce vazgeçmeye, savcıları ve hakimleri de hukukun gereklerine uyarak anayasal güvence altındaki basın özgürlüğüne yöneltilen baskılara karşı direnmeye çağırıyoruz" diye konuştu.
 
Basın toplantısına, sivil toplum örgütleri temsilcileri de katıldı.
Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER