Anneye Aşırı Bağımlılık, Okul Yaşamını Etkiliyor

Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Şaban Karayağız, okula başlayan ve ailesinden ilk kez ayrılan çocuklarda özellikle anneye aşırı bağımlıktan dolayı kaygı ve anksiyete bozukluğu görüldüğü bildirdi.

Anneye Aşırı Bağımlılık, Okul Yaşamını Etkiliyor
Kayseri’deki özel bir hastanede görevli Yrd. Doç. Dr. Şaban Karayağız, ilk kez okula başlayacak çocuklarda ortaya çıkabilecek psikolojik sorunlarla ilgili bilgi verdi. Yrd. Doç. Dr. Karayağız, "Okula yeni başlayan ve ailesinden ilk kez ayrılan çocuklarda görülen ’ayrılma anksiyetesi bozukluğu’, çocuğun yaşadığı kaygıyla ilişkili bir durumdur. Okula yeni başlayacak 4-7 yaş arasındaki çocukların yüzde 2’sinde ortaya çıkan bu sorun, en az 4 hafta boyunca devam ettiğinde; çocukta çarpıntı, nefes darlığı, bulantı ve idrar kaçırma gibi sorunlara yol açmaktadır. Okula başladığı gün çocukta uzun süren ağlama nöbetleriyle kendini gösteren bu psikolojik sorun için uygun terapi teknikleri kullanılmalı, uzman yardımı alınarak ortaya çıkan kaygı minimum seviyeye indirilmelidir" diye konuştu.
 
Yrd. Doç. Dr. Karayağız, "Bu tip durumlarda ebeveynlerin tutum ve davranışları ile sosyal çevre, çocukların karakterlerinin oluşmasında etkilidir. Çocuğuna aşırı düşkün, ona sorumluluk vermeyen, onu sınırlayan ve sürekli uyaran, çocuğuna güven aşılamayan ya da psikolojik sorunları olan anne-babalar, çocuklarının gelişim aşamasını sağlıklı bir şekilde atlatamaz. Bu tip ailelerin çocukları, yaşamları boyunca psikolojik sorunlarla karşılaşmaktadır" dedi.
 
ANNELERDE SUÇLULUK DUYGUSU
 
Yrd. Doç. Dr. Karayağız, "Özellikle çalışan annelerin bir bölümü, okul çağı öncesinde çocuklarını bakıcıya ya da aile bireylerinden birine bıraktığında suçluluk düşüncesine kapılmaktadır. Suçluluk düşüncesi nedeniyle bazı anneler anormal derecede çocuğa bağımlı hale gelmektedir. Bu bağımlılık sonucunda ortaya çıkan aşırı korumacılık çocuğun psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Yani aşırı korumacı ve bağımlı annelerin çocukları da anneye karşı anormal derecede bağımlı olmaktadır. Genetik, çevresel ve sosyal faktörler nedeniyle annede ortaya çıkan kaygıya bağlı psikolojik sorunların çocukta da çıkma ihtimali yükselmektedir diye konuştu.
 
TERAPİ UYGULANMALI
 
Yrd. Doç. Dr. Karayağız, "Ayrılma anksiyetesi bozukluğu nedeniyle okula gitmek istemeyen çocukların uygun terapi teknikleri ile kaygılarının minimum seviyeye indirilmesi gerekmektedir. Tamamen düzeltilemeyen ve bastırılan kaygı çocukların ileriki hayatlarında farklı psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Yetişkinlerin psikolojik sorunlarının oluşmasında çocukluk ve ergenlik dönemindeki travmatik olayların etkisinin bulunduğu artık kabul edilir bir gerçek haline gelmiştir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2015, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER