Ankara'dan Acı Haber

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dün Ankara'da yaşanan saldırıyla ilgili son gelişmeleri aktardı.

Reuters'ın aktardığına göre Müezzinoğlu şunları söyledi:
 
"Dünkü saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 37 oldu. Şu anda hastanelerde 71 yaralı var. Yaralılardan 15'inin durumu ciddiyetini koruyor."
 
"Terörü lanetliyorum, asla başarılı olamayacaklar bu millet bunları kazdıkları çukurlara, hain emellerine ulaşamayacakları şekilde gömecektir" diyen Müezzinoğlu, otopsi raporları hakkındaki bir soru üzerine "Adalet ve İçişleri bakanımız o konuda açıklama yapacak. İkişer üçer saatlik arayla açıklama yapacaklar" diye konuştu.
 
Ankara’da 5 ay içinde 3. patlama
 
10 Ekim 2015’te Gar saldırısıyla cumhuriyet tarihinin en büyük terör eylemiyle sarsılan Ankara, 17 Şubat günü Merasim Sokak’ta askeri servis araçlarına yönelik, 29 kişinin yaşamını yitirdiği ikinci bombalı saldırının üzerinden 1 ay bile geçmeden, yeni bir terör saldırısı daha yaşadı. Ankara, dün akşam saat 18.45 sıralarında son 5 ay içindeki 3. büyük canlı bomba saldırısıyla sarsıldı.
 
Saldırı, Ankara’da vatandaşların toplu taşıma için en yoğun olarak kullandığı Güvenpark’ın karşısında ile Kızılay Meydanı’na metreler ötede gerçekleşti. Güvenpark otobüs duraklarının ve çevik kuvvet noktasının bulunduğu bölgede yaşanan patlama, Güvenpark ile Yüksel Caddesi’nin kesiştiği üst geçitin yakınında gerçekleşti. Saldırının gerçekleştiği alan, Milli Eğitim Bakanlığı, Başbakanlık, TBMM, Yargıtay, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’na birkaç yüz metre mesafede bulunuyor. 
 
200 metreye savruldu
 
Açığa çıkan bilgilere göre, Atatürk Bulvarı üzerinde yavaşça seyir halinde bulunan bir sivil araç, EGO’ya ait bir belediye otobüsünün yanına yaklaşırken giderek yavaşladı ve patladı. Patlamanın yanında gerçekleştiği otobüs ile birlikte toplam iki otobüs ve ona yakın otomobil tamamen yanarken, çok sayıda araç ve bina da zarar gördü. Patlama, toplu taşımanın merkezi olduğu için çok sayıda kişinin otobüs beklediği bir noktada gerçekleşti. Pazar günü olması nedeniyle haftaiçi, aynı saatlerde binlerce kişinin bulunduğu bölgede nispeten kalabalık azdı ancak bilanço yine de ağır oldu. Metrodan çıktığı sırada patlamaya yakalanan bazı vatandaşlar alevler içinde kaldı. Çok geniş bir alanı etkileyen patlamanın ardından, saldırıda yaşamını yitiren vatandaşlara ait vücut parçalarının yaklaşık 200 metre uzağa savrulduğu belirtildi. Çevreye savrulan vidalar, bomba yüklü araçta parça tesiri yaratmak için metal vidaların da kullanıldığı yorumlarına yol açtı. İkinci bir patlama ihtimaline karşı polis geniş çapta güvenlik önlemi aldı.
 
PKK’lı kadına ait parmak 
 
Olay yerinde yapılan incelemede bulunan bir parmak, PKK’ya 2015’te Kars’tan katılan bir kadına ait çıktı. Yapılan incelemede, bu kadınla, bir erkeğin Ankara’da benzin alırken kameraya yakalandığı anlaşıldı. İncelemeler sonunda saldırının beyaz renkte BMW 5.20 marka bir araçla gerçekleştirildiği anlaşıldı. Görüntüdeki aracın da bu olduğu ortaya çıktı. Aracın 25 gün önce Şanlıurfa’da galeriden alındığı ancak yeni ruhsat çıkartılmadığı anlaşıldı. Kadınla birlikte görülen erkeğin olay yerinde olup olmadığı araştırılırken çarpıcı bir iddia daha ortaya atıldı. 
 
Teröristlerle ilgili iki iddia daha
 
Ankara’daki terör saldırısının biri kadın iki kişi tarafından gerçekleştirildiği iddia ediliyor. İddiaya göre, erkek saldırgan bomba yüklü aracı kullanırken, kadın saldırgan da çifte saldırı için olay yerindeydi ancak eylem sırasında o da öldü. Bu nedenle kadın teröristin üzerindeki bombayı patlatamadığı iddia edildi.
 
Bir başka iddia ise iki teröristin araçta birlikte bulundukları yönünde. İki teröristin Ankara’ya saldırıdan 5 gün önce geldikleri, arabayı satın aldıkları tarihten, Ankara’ya geldikleri tarihe kadar geçen 20 günlük sürede ise araca bir başka kentte bomba yüklendiği belirtiliyor.
 
Patlamada, dün üniversiteye giriş için ilk aşama olan YGS’ye giren Doğukan Özdemir’in de hayatını kaybettiği öğrenildi. Özdemir’in cesedinin İbni Sina Hastanesi’ne kaldırıldığı bildirildi. Özdemir’in otopsi işlemlerinin hastanede yapılacağı kaydedildi. İbni Sina Hastanesi’nde hayatını kaybedenler arasında ODTÜ öğrencisi Ozancan Akkuş’un da olduğu kaydedildi. CHP Keçiören eski İlçe Başkanı Mehmet Yurtsever’in de hayatını kaybedenler arasında olduğu bildirildi. Necdet Alımcı isimli hasta yakını da, “Dikmen’den Keçiören’e gidiyorduk.
 
Güvenpark’ta kız kardeşim aradı. Kızkardeşim sağlam çıkmış ama beş yaşındaki torunum Nisa Nur anneannesiyle gezerken yaralanmış” diye konuştu. Twitter’da kayıplar için özel hashtag açılırken, saat 23.20 itibariyle ulaşılamayan isimler şöyle sıralandı: “Kerim Sağlam, Buğra Arslan, Ayşe Bilgilioğlu, Elif Gizem Akkaya, Berkay Baş, Destina Parlak, Kübra Pekgenç, Çermik ailesi.”

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2016, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER