Ambalajlı Su Sektörü Kazandırıyor

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER) Başkanı İsmail Özdemir, 11 bini doğrudan, 85 bini dolaylı olmak üzere toplam 96 bin kişiye istihdam sağlayan Türkiye Ambalajlı Su Sektörünün, yerelde istihdama katkı sağlayan sektörlerin başında geldiğini söyledi. BM Genel Kurulu’nun aldığı kararla insanların temiz ve güvenilir suya erişimi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 22 Mart Dünya Su Günü, bu yıl “Su ve İstihdam” ana teması ile kutlanıyor.

Ambalajlı Su Sektörü Kazandırıyor
BM’nin belirlemelerine göre, günümüzde dünya çapında çalışanların yaklaşık yarısını oluşturan 1,5 milyar kişi, su ile ilgili ya da tamamen suya bağımlı sektörlerde çalışıyor.
 
YEREL İSTİHDAMA KATKI
 
Türkiye ambalajlı su sektöründeki gelişmelere dikkat çeken Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özdemir,’’Sektörün doğrudan 11 bin, dolaylı 85 bin toplamda 96 bin kişiyi istihdam ediyor. Ülkemizin su kaynaklarını bilinçli bir şekilde kullanarak üretim yapan ambalajlı su sektörü, suyun kaynağında ambalajlanması ve dağıtım kanallarının ülkemiz genelinde yaygınlaşması sayesinde yerelde istihdama katkı sağlayan başlıca sektörlerden birisidir” dedi.
 
11,25 MİLYAR LİTREYE 5,04 MİLYAR CİROYA ULAŞMAYI HEDEFLİYOR
 
2016 yılında Türkiye’de ambalajlı su pazarı hacminin yaklaşık 11,25 milyar litreye, sektörün cirosunun yaklaşık 5,04 milyar TL’ye ulaşması beklenmektedir. Ambalajlı su sektöründe mevcut endüstriyel kapasite kullanım oranının yüzde 40 seviyelerinde olduğu göz önüne alındığında, Türkiye’de ambalajlı su tüketiminin artması durumunda sektör mevcut kurulu kapasite ile bu ihtiyacı rahatlıkla karşılayabilecek durumdadır.
 
TÜİK verilerine göre 2015 yılında toplam 41,8 milyon dolar tutarında 264 bin 813 ton ambalajlı su ihraç edilirken, 2016 yılında 291 bin 294 ton su ihraç edilerek ülke ekonomisine 46 milyon 36 bin dolar katkı sağlaması beklenmektedir.
 
‘’AMBALAJLI SU TÜKETİMİNDE AB ÜLKELERİNE YAKLAŞTIK’’
 
Türkiye ile bazı Avrupa ülkelerindeki ambalajlı su tüketimine ilişkin verileri de karşılaştıran Özdemir, “2014 yılında İtalya’da yıllık kişi başı tüketimin 186 litre, Almanya’da 173 litre, Belçika’da 132 litre, İspanya’da 115 litre olduğunu görüyoruz. Rakamlar, Türkiye’nin yıllık kişi başına 139 litre ambalajlı su tüketimi ile bazı AB ülkelerine yaklaştığını, bazılarını da geçmiş olduğunu bize gösteriyor” dedi.
 
SEKTÖR, SU KAYNAKLARINI KORUMAKTA DA HASSAS
 
Özdemir,’’Sektörde faaliyet gösteren üreticiler, dünyada ve ülkemizde bulunan suyun miktarının ve kalitesinin korunmasının öneminin farkında olarak Türkiye ambalajlı su sektörü bu konuda üzerine düşen sorumluluğun farkında olarak, sahip olduğumuz su varlığını heba etmeden, en verimli şekilde kullanmaya özen göstermektedir’’dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER