Alternatif Tatil Eğlencesi Çamur Banyosu

Muğla’nın Fethiye ve Seydikemer ilçelerine gelen yerli ve yabancı turistler, alternatif tatil seçenekleri için ciplerle safariye çıkıyor. Bu safarilerde turistlerin en büyük eğlencesi ise çamur banyosu.

Alternatif Tatil Eğlencesi Çamur Banyosu
Muğla- Antalya sınırındaki Saklıkent Kanyonu turizm sezonunun açılmasıyla macera tutkunlarını ağırlamaya başladı. Macera arayanlar Fethiye’den Seydikemer’e düzenlenen cip safarilere katılıyor. Saklıkent Kanyonu’na gelen yerli ve yabancı tatilciler, 17 kilometrelik kanyonda yürüyüş yapıyor, ardından rafting için Saklıkent kaynağından çıkan Karaçay’a giriyor. Kanyona 1 kilometre mesafedeki Gizli Kent Şelalesi’ni de ziyaret eden turistler, turun sonunda Karaçay ile Eşen Çayı’nın birleştiği noktada, çamur banyosu yapıyor. Çamur banyosuna başta Avrupalı turistler olmak üzere tatilciler büyük ilgi gösteriyor.
 
ÇAMURA BULANDILAR
 
Rehberler eşliğinde bölgeye gelen turistler, önce çamurun yararları hakkında bilgi alıyor, ardından el ele tutuşarak gruplar halinde çamur havuzlarına giriyor. Banyo öncesi çamur içinde dans edip şarkılar söyleyen turistler, rehberlerin talimatlarıyla birbirlerine çamur sürüyor. Daha sonra büyük çamur savaşı başlıyor. Havuzların içinde birbirlerine çamur sıçratmak için el ve ayaklarını çırpan turistler, birkaç dakika içinde tamamen çamura bulanıyor. Yarım saat boyunca çamur havuzu içinde kalanlar daha sonra neşe içinde havuzdan çıkıyor. Bu eğlenceli oyunun ardından turistler, fotoğraf çektirme yarışına giriyor.
 
BUZ GİBİ SUDA YIKANIYORLAR
 
Turistler son olarak Karaçay ile Eşen Çayı’nın birleştiği noktada suya atlayarak yıkanıyor. Vücutlarındaki çamuru temizlemek için uzun süre sıcaklığı 12- 13 dereceyi bulan suda yıkanan turistler, daha sonra ciplere binerek yeniden otellerine dönüyor.
 
’DOĞAL PEELİNG OLDU’
 
Saklıkent’te çamur banyosu yapan Gamze Pamuk, çok eğlenceli bir gün geçirdiğini söyledi. Tura yalnız katıldığını ancak tüm tatilcilerin cana yakın davrandığını anlatan Pamuk, "Çamur banyosundan sonra soğuk su çivi gibi yapıyor. Doğal bir peeling oldu benim için. Herkese tavsiye ederim" dedi.
 
’GÜNLERİNİ BU GİBİ AKTİVİTELERLE GEÇİRSİNLER’
 
İstanbul’dan tatil için Fethiye’ye geldiğini, oradan da cip safariye çıkarak Seydikemer’i gezdiğini aktaran İsmail Uygun da şunları söyledi:
 
"Güzel bir gün geçiriyoruz. Tarihi ve doğal güzellikleri olan birçok yeri rehber eşliğinde gezdik. Çamur banyosu çok keyifliydi. Ancak bu çamurun vücuda iyi geleceğine inanmıyorum. Tamamen eğlence için yapılmış bir aktivite. Çok da eğlendik. Herkese tavsiyem bu şekilde aktivitelerle günlerini geçirsinler."
 
’CİLDİMİ DAHA YUMUŞAK HİSSETTİM’
 
İngiliz Becky Sutcliffe ise çamur banyosunu Türkiye’ye tatile gelen tüm arkadaşlarına tavsiye edeceğini kaydetti. Çamurun vücuduna iyi geleceğine inandığını anlatan Sutcliffe, "Çamur banyosundan çıkınca cildimi daha yumuşak hissettim. Dalyan’daki çamur banyosundan daha güzeldi. Su biraz soğuktu ama mecburen yıkandık" diye konuştu.
 
’GÜZEL HATIRALARLA GÖNDERECEĞİZ’
 
8 yıldır cip safaride rehberlik yaptığını anlatan Mehmet Paksoy, 80 kişilik bir grupla cip safari turuna çıktıklarını aktardı. Safariye çıkanların sayısının yüksek sezonda 200’e yaklaştığını vurgulayan Paksoy, şöyle dedi:
 
"İlk olarak Yakapark’ı ziyaret ediyoruz. Ardından Avrupa’nın ikinci büyük kanyonu Saklıkent’i geziyoruz. Rafting yapıp, çamur banyosuna geliyoruz. Tura katılan herkes memnundu. İnsanların çoğu bütün yıl çalışıp 1 hafta tatile geliyor. Onlara unutulmaz bir gün yaşatmak hedefimiz. Otellerde vakit geçirmektense bu tür aktivitelerle günlerini geçirmelerini tavsiye ediyorum. Onları güzel hatıralarla göndereceğiz."
Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2015, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER