Almanya'dan 2 Hollanda'dan 1 Patriot

Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanlığı 'Patriot'lar için, askeri planlama çalışmalarını tamamladı.NATO kaynaklarından elde edilen bilgilere göre Almanya'dan 2, Hollanda'dan 1 adet 'Patriot' gelecek. Avrupa’daki 'Patriot'ları İsrail ve Polonya'da bulunan ABD'nin ise Türkiye'ye bu konu destek sağlayamayacağı belirtiliyor.

 

Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı Türkiye'nin talep ettiği 'Patriot füze savunma sistemi'ne ilişkin askeri planlama çalışmaları tamamlandı.
 
NATO kaynaklarından elde edilen bilgiye göre; Türkiye'ye Almanya'dan 2 adet 'Patriot PAC-3', Hollanda'dan ise 1 adet 'Patriot PAC-2' füzesi gönderilmesi kesinlik kazandı.
 
ABD'nin ise ilk aşamada 'Partiot' desteği sağlayamayacağı öğrenildi.
 
ABD, "Avrupa'daki 'Patriot' sistemlerinin birinin İsrail'de, birinin Polonya'da diğerlerinin ise rotasyon ve bakımda olduğunu" gerekçe göstererek, bu aşamada Türkiye'nin talebinin karşılamasının güç olduğunu vurguluyor.
 
'Patriot'ların nerelere konuşlandırılacağı da belli oldu. Güvenlik sebebiyle kesin mevki hakkında bilgi vermeyen askeri kaynaklar, 'Patriot'ların, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır üçgeninde konuşlandırılacağını bildirdi.
 
'Patriot'ların hangi şartlarda ateşleneceği konusu da belli oldu. 'Patriot' radarları, Suriye'den Türkiye'ye yönelik füzeleri, sınıra 80 kilometre kala tespit edecek ve füze savunma sistemi devreye girerek tehdit unsurunu imha edecek.
 
'Patriot' radar gözlem faaliyetleri, Almanya'nın Ramstein kentinde bulunan NATO Müttefik Hava Komutanlığı’nda yönetilecek. Ancak operasyon ve kontrol istasyonu Türkiye'de bulunacak.
 
Askeri planların, Salı günü Brüksel'de biraraya gelecek NATO dışişleri bakanlarının toplantısı sırasında onaya sunulması bekleniyor.
 
'Patriot'ların Türkiye'ye konuşlandırılması için Hollanda ve Almanya meclisindeki onay sürecinin de en geç Perşembe günü başlayacağı ve her iki ülkenin meclislerinde alınan kararların ardından sevkıyatların 9 Aralık’tan sonra başlayabileceği belirtiliyor.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2012, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER