Aksaray'da Şiddetli Yağmur

Aksaray’da 2 saat süren yağmur ve dolu yağışı sonrası oluşan sel nedeniyle 157 ev ve iş yerini sular altında kaldı. Mahsur kalan 10 kişiyi itfaiye ekipleri kurtarırken, suda sürüklenerek hafif yaralanan 2 kişi ise hastaneye kaldırıldı. Belediye öncülüğünde de kriz masası oluşturuldu.

Aksaray'da Şiddetli Yağmur
Aksaray’da öğleden sonra yaklaşık 2 saat aralıksız yağan sağanak yağmur ve dolu yağışı sonrası sel meydana geldi. Sel nedeniyle 157 ev işyerini su bastımahsur kalan 10 kişi itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Paniğe kapılıp su da ayağı kayarak bir süre sürüklenerek hafif yaralanan 2 kişi ise hastaneye kaldırıldı. Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın başkanlığında kriz masası kuruldu. Başkan Şahin, metrekareye yaklaşık 20-25 kilogram yağışın düştüğünü belirterek, ’’Bugün ilimizde son yılların en şiddetli yağışı olan sağanak yağmur ve dolu sonrasında bazı mahallelerimizde hasarlar ve mağduriyetler meydana gelmiştir. Yağışların şiddetini artırması ile beraber belediyemizde benim başkanlığını yürüttüğüm bir kriz masası kurduk ve tüm ekiplerimizi, ilgili müdürlüklerimizi sahaya acilen sevk ettik. 15 ekip, 200 personel, 19 iş makinası, 6 itfaiye aracı, 5 vidanjör aracı ve 12 pompa ile 2 il ve 4 ilçeden araç ekipman desteği almak sureti ile duruma müdahale ettik" dedi.
 
Saşkan Yazgı, 2 kişinin hastaneye kaldırıldığını belirterek, "10 vatandanşımızı mahsur kaldıkları yerlerden itfaiye ekiplerimiz kurtararak olası can kayıplarınında önüne geçtiler. Bu süreçte panikleyerek ayağının kayması sonucu hafif yaralanan ve hastaneye başvuran 2 vatandaşımızın durumlarını yakından takip ediyoruz. Ekiplerimiz öncelikle sel afeti için risk bölgesi olan Kurtuluş-Lalesi Mahallesi, Bahçeli Mahallesi, Zafer Mahallesi ve Bedri Muhtar Mahalleleri başta olmak üzere diğer mahallerimizden de Beyaz Masamıza düşen çağrılardan 157 adet noktaya ulaşarak müdahale ettiler. Hastaneler, Camiler, Sağlık ocakları ve Ana arter yollarımızda ilk müdahale noktalarımızdan oldu" diye konuştu.
 
Sel mağdurladına yardımlarında yapılacağını ifade eden Yazgı, ’’Acilen Hasar Tespit Komisyonunun kurulması talimatını verdim. Bu komisyon hızlıca şehrimiz genelindeki hasarı tespit ederek, müdahale ve yardım edilmesini sağlayacak. Sosyal Yardım İşlerimizi en çok zarar gören ve evleri kullanılamayacak hale gelen vatandaşlarımıza derhal ulaşmaları ve gerekli ayni yardımları yapmaları barınacak yerler ayarlamaları, yemek ihtiyaçlarının karşılanması için talimatlarımı verdim" dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 23:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER