Adana'da Nevruza İzin Yok

Adana’nın Dağlıoğlu Mahallesi’nde izinsiz nevruz kutlaması yapmak için toplananlara polis biber gazı ve TOMA ile su sıkarak müdahale etti, eylemciler de polise taş attı.

Adana'da Nevruza İzin Yok
Sabah erken saatlerden itibaren Dağlıoğlu ve Şakirpaşa mahallelerinde toplanmaya başlayan PKK yandaşları, Karasu Kavşağı’nda nevruz kutlaması yapılacağını duyurarak, katılım için çağrı yaptı. BDP’liler de aynı bölgede toplanmaya başladı. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş da bir süre partilileri ile halay çekti.
 
Bu arada bazı ara sokaklar eylemciler tarafından barikat kurularak kapatılmak istendi. Polis, barikat kurmak isteyenlere biber gazı ve su sıkarak müdahale etti. Polis, Karasu Kavşağı’nda yapılacağı söylenen yasadışı nevruz kutlaması alanına gitmeye çalışan gruplar ve HDP’ye ait seçim otobüsünün de geçişine  izin vermedi. Polis, uyarıyla dağılmak istemeyenleri su ile dağıtmaya çalıştı. Polis helikopteri, yasadışı eylem düzenlenebilecek mahallelerin üzerinde uçarak, İl Emniyet Müdürlüğü’ne istihbarat aktardı. Ayrıca bugün Adana’nın PTT 1’inci Lig’de oynayan takımları, Adanaspor ve Adana Demirspor arasındaki derbi nedeniyle polis kent genelinde alarma geçti.
 
'KAFASINI GÖZÜNÜ KAPATARAK POLİSE TAŞ ATIYORLAR'
Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde PKK terör örgütü yandaşı bir grup, izinsiz nevruz kutlaması yapmak istedi. Küçükkırım Mahallesi Orhan Kemal Bulvarı üzerinde bulunan HDP Ceyhan İlçe Başkanlığı önüne yürüyen kalabalık burada kutlama yapmak isteyince polis ve partililer arasında gerginlik yaşandı. HDP İlçe Başkanı Tahir Özdemir, polisi insanların huzurunu  bozmakla suçladı. Bir komiserle tartışan Özdemir, "Buraya gelmenizin nedeni bizi korumak ise bizi dinleyeceksiniz. Siz güçlerinizi çekin, biz orada tekrar toplanarak kutlama yapacak, vekilimiz geldiğinde tekrar parti önüne çıkacağız" dedi.
 
Bunun üzerine komiser, güvenlik güçlerinin hiçbir yere gitmeyeceğini belirterek, "Böyle bir kutlama şekli var mı? Kafasını gözünü kapatarak polise taş atıyorlar. Madem benim müdahale etmemi istemiyorsunuz çocuklarınızı engelleyin o zaman. Biz kargaşa olsun istemiyoruz. Biz konuşurken bak taş atıyorlar bu taşlama niye? Bana bunu bir açıklayın" sözleriyle Tahir Özdemir'i dağılmaları yönünde uyardı.
 
7 GÖZALTI
PKK yandaşları tüm uyarılarına rağmen dağılmayarak polise molotof kokteyli ve taşla saldırdı. Bunun üzerine polis gruba TOMA ve biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçmaya çalışan yüzleri maskeli gruptan 7'si gözaltına alındı. Bir süre sonra HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, partisinin ilçe teşkilatına geldi. Burada bir açıklama yapan Beştaş, "Biz bu uygulamaları bu tutumu reddediyoruz, protesto ediyoruz ve bunun karşısında asla teslim olmayacağız. Asla bizim diz çöktüğümüzü, onlardan bir şey istediğimizi göremeyecekler" dedi.
 
UZUN NAMLUSU SİLAHLA ATEŞ AÇILDI
Adana'da bölücü terör örgütü PKK yandaşlarının düzenlediği korsan gösteriler sırasında, Dağlıoğlu Mahallesi Bahçelievler Caddesi üzerindeki Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı'na (TOMA) uzun namlulu silahla ateş açıldı. Mermilerin isabet ettiği araçta maddi hasar meydana geldi, can kaybı yaşanmadı. Polisin ateşle karşılık verdiği olayda, kısa süreli çatışma yaşandı. Daha sonra saldırganlar, karanlıktan yararlanarak kaçtı. Polisin saldırganları yakalamak için bölgede başlattığı operasyon devam ediyor.
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER