Adalet Bakanı'ndan Açıklamalar

Adalet Bakanı Kenan İpek, bakanlık olarak Türk hukuku açısından devrim niteliğinde bir hazırlıkları olduğunu belirterek, "Yargılamaların makul bir sürede sonuçlanması için her bir dava türüne yönelik ortalama görülme süreleri belirlenecektir. Vatandaşlarımız davaların ne kadar sürede sonuçlanacağı hakkında artık bir fikir sahibi olacaktır" dedi.

Adalet Bakanı'ndan Açıklamalar
İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Konferans Salonu’nda "2. Ceza Hukuku Reformları Kongresi" düzenlendi.
 
Kongreye, Adalet Bakanı Kenan İpek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, adliyede görevli hakim ve savcılar ile çeşitli ülkelerden hukukçular katıldı.
 
Kongrede bir konuşma yapan Bakan İpek, hukukun temel amaçlarının başında toplumsal barış ve huzurun yer aldığını söyledi. İpek, "Avrupa Birliği üyelik sürecinin hızlandırıcı etkisiyle ülkemiz son yıllarda kapsamlı bir siyasi, ekonomik ve hukuki dönüşüm süreci geçirmektedir. Halkımızın ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanlarında en yüksek norm ve standartları elde etmek için geniş ölçekli reformlar gerçekleştirilmektedir" dedi.
 
"AMACIMIZ İNSAN ODAKLI BİR SİSTEM OLUŞTURMAK"
 
Adalet Bakanı Kenan İpek, geçen ay açıklanan Yeni Yargı Reformu stratejisiyle, gelecek 5 yıllık bir yol haritasını kamuoyuyla paylaşıklarını vurgulayarak, "Yeni Yargı Stratejimizle şu amaçların gerçekleştirilmesini planladık: Yargı bağımsızlığının ve özellikle tarafsızlığının daha da yükseltilmesi, yargıdaki hesap verebilirliğin ve şeffaflığın artırılması, yargının daha hızlı ve verimli çalışmasının temin edilmesi, vatandaşlarımızın memnuniyetini esas alan insan odaklı bir sistemin geliştirilmesi, özgürlükleri koruyan ve geliştiren bir yaklaşımın hakim kılınması. Amacımız, herkese güven veren, hızlı işleyen, halkın memnuniyetini esas alan, insan odaklı bir sistem oluşturmaktır" diye konuştu.
 
"MAHKEMELER İDEAL YARGILAMA SÜRELERİNİ BELİRLEYECEK"
 
Bakan İpek, "Türk hukuku açısından devrim niteliğinde bir hazırlığımız bulunmaktadır. Yargılamaların makul bir sürede sonuçlanması için her bir dava türüne yönelik ortalama görülme süreleri belirlenecektir. Vatandaşlarımız davaların ne kadar sürede sonuçlanacağı hakkında artık bir fikir sahibi olacaktır. Mahkemeler ideal yargılama sürelerini kamuoyuna duyuracak ve her bir dava için taraflara bildirecektir. İdeal yargılama süresini aşan dosyalar için özel takip sistemi kurulacaktır" diye konuştu.
 
İpek, adliyede şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı da rahmetle andığını sözlerine ekledi. Bakan İpek’e günün anısına plaket takdim edildi.
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER