Acının İlk Yılı Doldu

Türkiye en kanlı eylemlerinden birisini 11 Mayıs 2013'de Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşadı. Düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda 52 kişi ölmüş, 146 kişi yaralanmıştı. Tam bir yıl sonra olayın üstündeki sır perdesi kalkmadığı gibi dava mahkemesiz kaldı.

Reyhanlı’da 11 Mayıs 2001 tarihinde gerçekleştirilen iki ayrı bombalı saldırıcı sonucu 53 yurttaşın hayatını kaybettiği olaydan bu yana tam bir yıl geçti. Saldırının hemen sonrası hükümet yetkilileri Suriye Gizli Servisi El Muhaberat ve onunla işbirliği içerisinde olana THKP-C Acilciler örgütünü suçlu ilan etti.
 
EL MUHABEREAT DEĞİL EL KAİDE
 
Saldırıdan hemen sonrası operasyonlar düzenlendi. Bu operasyonlar sonrası 26 kişi gözaltına alındı. İlk mahkeme 10 Şubat’ta görüldü. Savcılık 115 sayfa iddianame hazırladı. İddianame Suriye gizli servisini ve THKP-C Acilciler terör örgütünü suçladı. Bugün davada 15’i tutuklu, 11’i tutuksuz, 7’si firari 33 sanık yargılanmaya devam ediyor. Reyhanlı saldırısında ilk günden itibaren kuşku uyandıran onlarca gelişme yaşandı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ’nın (AGİT) 27 Mart ’ta yapılan toplantısında Büyükelçi Tacan İldem'in “Reyhanlı ’da 52 kişinin yaşamını yitirmesine ve 146 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırılar, El Kaide unsurları tarafından yapıldı ve El Kaide unsurlarının Suriye dışındaki operasyonudur” demiş ve bu kuşkuların ne kadar haklı olduğunu teyit etmişti.
 
DAVA ADRES BULAMIYOR
 
10 Şubat’ta gerçekleşen ilk duruşma sonrası dosya şimdi de mahkeme bulamıyor. ÖYM’lerin kaldırılmasıyla dava Adana’dan Hatay 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Dava kabul edildi ve 26 Mayıs, duruşma günü olarak belirlendi. Ama dava görülemedi. Taraflara hiç birine bilgi verilmeden UYAP’a düşen bir karar şaşkınlığa yol açtı. Kararda, Hatay 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin davayı yeniden yetkisizlik kararıyla Adana’ya gönderdiği belirtiliyordu. Türkiye tarihinin en büyük terör eylemlerinden biri neredeyse mahkemesiz kaldı.
 
''TÜRKİYEyİ BATAKLIĞA ÇEKMEK İSTİYORLAR''
 
Reyhanlı saldırısının birinci yıl dönümünde CHP Hayat Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu bir açıklama yaptı. Ediboğlu açıklamasında saldırının Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına çekmeye çalışanların işi olduğunun altını çizdi. Edipoğlu, “Emperyalist planların gönüllü taşeronluğuna heves edenlerin hevesleri kursaklarında kalacak, bilinçli Hatay halkı bu provokasyonlara gelmeyerek, böylesi tertiplerin açığa çıkmasını sağlayacaktır” dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2014, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER