Abdullah Cömert Davasında Karara Doğru

Hatay’da Gezi Parkı protestoları sırasında Abdullah Cömert’in ölümüne neden olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan sanık polis memuru A.K. hakkındaki davaya, güvenlik gerekçesiyle alındığı Balıkesir’de, yarın devam edilecek.

Abdullah Cömert Davasında Karara Doğru
Balıkesir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ’olası kastla öldürme’ suçundan hakkında 25 yıla kadar hapis cezası istenen A.K. yine Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle yargılanacak. Saat 09.00’da başlayacak duruşmada katil zanlısı polis memuru hakkındaki kararın açıklanması bekleniyor. Duruşmayı Abdullah Cömert’in ailesi ile birlikte çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve Uluslararası Af Örgütü temsilcilerinin izleyeceği öğrenildi.
 
SON DURUŞMADA NE OLDU?
 
Geçen 1 Nisan’da, yaklaşık 9 saat süren son duruşmada Cömert ailesinin avukatları, izlenen mobese görüntülerinin ardından, polis memuru A.K.’nin tutuklanmasını istemişti. Mahkeme delillerin karartılma tehlikesinin olmaması, kaçma durumunun bulunmaması ve A.K’nin tüm duruşmalara katılmasını gerekçe gösterip, sanığın tutuklanması talebini reddetmişti. Mahkeme yine Cömert ailesinin avukatlarının yerinde keşif isteğini, olay yeri ile ilgili yeterli fotoğraf ve görüntüler olduğu gerekçesiyle kabul etmemişti.
 
DAVA GÜVENLİK GEREKÇESİYLE BALIKESİR’E ALINMIŞTI
 
Hatay’da 2 Haziran 2013 tarihindeki Gezi Parkı protestoları sırasında polis panzerinden atılan biber gazı kapsülü başına isabet eden Abdullah Cömert, yaşamını yitirdi. Adli tıp raporunda Cömert’in, başına gaz fişeğinin isabet etmesiyle öldüğü belirlendi. Bunun üzerine savcılık tarafından başlatılan soruşturma sonrası, sanık polis memuru A.K. hakkında dava açıldı. Sanığın avukatları güvenlik gerekçesiyle davanın başka bir kente nakli için savcılığa başvurdu. Hatay Valiliği ile İl Emniyet Müdürlüğü’nün de aynı yönde görüş bildirmesi üzerine, dava geçen yıl Temmuz ayında Hatay’a yaklaşık 1200 kilometre mesafedeki Balıkesir’e alındı.
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER