'AB Sadece Bir Gümrük Birliği Değil'

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Ron Keller, Türkiye’nin en büyük ticari ortağının Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olduğunu, AB’ye üyelik yolunda önemli yol aldığını belirterek, "Umarım AB’ye üye olan ülkeler gibi Türkiye de üye olabilmek için yoluna devam eder. AB sadece bir gümrük birliği değil. Gelenekler konusunda da gelişmiş bir birlik" dedi.

'AB Sadece Bir Gümrük Birliği Değil'
Türkiye ile Hollanda arasındaki ticari ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için 10 kişilik heyetle Adana ve Mersin’de temaslarda bulunmak üzere bölgeye gelen Büyükelçi Ron Keller, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 8 milyar dolar civarında olduğunu belirtti. Bu rakamın zaman içinde yükseldiğini anlatan Keller DHA’ya yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu:
 
"Türkiye’nin en büyük 15’inci ticaret ortağıyız. Tüm sektörlerle işbirliği yapabiliriz. Amacımız ilk 10’a girmek. Burada 20 milyar Euro tutarında yatırımımız var. Bu yatırımlar, girişimcilerimizin uzun vadede Türkiye’ye güven duyduğunun da göstergesi. Türkiye’nin ekonomisini geliştirmek için büyük amaçları var. Bu amaçlara ulaşabilmesi için Hollanda çok iyi bir partner."
 
’AYNI DİL’ VURGUSU
 
Türkiye’nin AB ile uzun yıllara dayanan çok önemli ilişkileri bulunduğunu vurgulayan Büyükelçi Ron Keller, şunları kaydetti:
 
"Türkiye bir aday ülke ve bayağı yol almış durumda. Türkiye’nin AB’ye üye olması çok önemli. Türkiye’nin en büyük ticari ortağı zaten AB şu anda. Yasalar konusunda da AB ve Türkiye çok sıkı bir işbirliği içinde. Her yıl milyonlarca turist Türkiye’ye geliyor AB’den, ve bu sayı her yıl artıyor. Bu ilişkileri güçlendirmek için elimizden geleni de yapıyoruz. Umarım AB’ye üye olan ülkeler gibi Türkiye’de üye olabilmek için yoluna devam eder. Ekonominin yanı sıra Türkiye’nin politik olarak da mantalite olarak AB’ye yaklaşacağını umuyorum. Özgürlükler ve yasalar konusunda da AB ile aynı dili konuşabileceğini düşünüyorum. AB sadece bir gümrük birliği değil. Gelenekler konusunda da gelişmiş bir birlik."
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER