'8 Kilometrelik Özveri'

Hakkari'nin Taşbaşı Köyü’nde yaşayan kadınlar, yaylada sağdıkları koyunlarının sütünü sırtlarında 8 kilometre taşımak zorunda kalıyor. Köylü kadınlar, kış aylarında düşen çığın, üzerinden geçtikleri köprüyü yıkması nedeniyle bu çileyi çektiklerini söyledi.

'8 Kilometrelik Özveri'

Havaların ısınmasıyla yaylalar şenlenirken, Hakkari kent merkezine 60 kilometre uzaklıkta bulunan Taşbaşı Köyü’nde yaşayan kadınlar için ise adeta işkence oldu. Koyunların, köyün dışındaki yaylaya alınması üzerine kadınlar her gün dere tepe aşıp, kilometrelerce yürümek zorunda kalıyor. Sağdıkları koyunların sütlerini bidonlara doldurduktan sonra torbaya koyan kadınlar, sırtlarına aldıkları bu yükle yaklaşık 8 kilometre yürüyor. Bu çileye kış aylarında düşen çığın köprüyü yıkmasının neden olduğunu anlatan kadınlar, yıllardır yol sorunu yaşadıklarını, çığın köprüyü yıkmasıyla birlikte çilelerinin arttığını belirterek, artık yetkililerden düzenli bir yol yapmalarını istedi.

Köylülerin sorunlarını yerinde görmek üzere bölgeyi gezen ve karşılaştıkları bu manzara karşısında etkilenen Hakkari İl Genel Meclisi Üyeleri, yol sorunun çözümü için çalışma yaptıklarını belirtti. İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Korkmaz, 21'inci yüzyıl Türkiye’sinde bu durumun kabullenilemeyeceğini belirterek, hükümetin bir an önce yol için ödenek ayırmasını beklediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER