5 bin dana Bandırma Limanı'nda

Meksika'dan ithal edilen 5 bin besi danasının, sağlık sertifikaları kurallara uygun hazırlanmadığı için bir haftadır Bandırma Limanı'nda bekletiliyor.

 5 bin dana Bandırma Limanı'nda

 

Hayvanların bir bölümünün telef olduğu iddia ediliyor. İthalatı yapan Hunland firmasının, hayvanlara ilişkin sağlık sertifikalarını Meksika'dan aldığı, ancak Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın maktu olarak hazırlanmış sağlık sertifikasını doldurarak onaylatmadığı bu sebeple de hayvanların Türkiye'ye girişine izin verilmediği belirtiliyor. Bakanlık yetkilileri ise, sağlık sertifikası olmayan tek bir hayvanı bile Türkiye'ye alınamayacağını savunuyor.
 
Banvit, Aydost, Tayyip Grup ve Erşenler firmaları toplam 5 bin besi danası ithalatı için ithalatçı firma Hunland ile anlaştı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan veteriner talep edildi. Bakanlığın görevlendirdiği veterinerler Meksika'ya giderek hayvanları seçti ve gerekli kontrolleri yaparak ithalatlarını onayladı. Gemi kiralandı ve hayvanlar Meksika'dan yola çıktı. Bandırma Limanı'na gelince ithalatçı firmanın sunduğu sağlık sertifikalarının eksik olduğu görüldü. İthalatçı firmanın, Meksika makamlarınca onaylanmış "Hayvanların her türlü sağlık kontrolleri yapılmıştır" şeklindeki belgeyi yetkililere sunduğu ancak bürokratların bu belgeyi kabul etmedikleri belirtiliyor.
 
Bir haftadan beri Bandırma Limanı'nda bekletilen hayvanlardan bir bölümünün telef olduğu, bekleme süresi uzadıkça telef olan hayvan saysının artmasından endişe ediliyor.
 
Türkiye'nin değişik bölgelerinden Bandırma'ya giderek ithal edilen hayvanlardan satın almak isteyen besiciler de Bandırma'da sağlık sertifikası sorununun çözülmesini bekliyor. Besiciler, geçtiğimiz günlerde Balıkesir'de yapılan ve telef olan inekleri yaşıyor gibi göstererek devletten destek alanlara yönelik yapılan operasyon nedeniyle yetkililerin aşırı hassas davrandıklarını iddia ediyorlar.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Bandırma Tarım İlçe Müdürü Sefa Uyar ise aralarında Banvit AŞ'nin de bulunduğu 4 firmanın Meksika'dan ithal ettiği 5 bin adet büyükbaş hayvanın gemi kaptanının hayvanlara ait pasaportları Meksika'da unutmasından dolayı 9 günden beri ilçe limanından tahliye edilemediğini söyledi. Uyar, 5 bin büyükbaş hayvana ait pasaportların bu hafta içinde Meksika'dan Bandırma'ya getirilmesinin beklendiğini sözlerine ekledi.
 
Limanda bekleyen Wardeh adlı dana yüklü gemiden ise etrafa rahatsız edici kokular yayılıyor.
 
Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 21:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER