400 Yıllık Dostluk Turu

Muğla’da, 'Yollar Hepimizin Paylaşalım' sloganıyla bu yıl 4'üncü düzenlenen Gökova Bisiklet Turu’nda pedallar, Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400. yıldönümü için çevrildi.

400 Yıllık Dostluk Turu

Muğla Bisiklet Derneği tarafından düzenlenen Gökova Bisiklet Turu, bu yıl Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkileri tesisinin 400'üncü yıldönümü adı altında yapılıyor. Dostluk mesajlarının verildiği tura, Hollanda, Yunanistan, İngiltere, Macaristan’dan 200 bisikletçi katıldı. Tur, Cumhuriyet Meydanı’ndan start alırken Akyaka, Ören, Bodrum, Datça, Çubucak üzerinden 20 Mayıs’ta Marmaris’te son bulacak. Bisiklet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Muğla Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adnan Cangır, bu yıl yapılan bisiklet turunun en büyük özelliği Türkiye ile Hollanda arasındaki 400 yıllık dostluğu daha da kaynaştırmak olduğunu söyledi. Cangır, "2009 yılından bu yana bu turları devamlı yapıyoruz. Bu yılın özel bir anlamı var. Türkiye ile Hollanda arasında 400 yıllığa dayanan bir dostluğun günü olarak yapılıyor. Hollanda’dan gelen misafirlerimiz var. Ayrıca düzenlenen bu tur ile Gökova Bisiklet Turu’nu daha da yaygınlaştırmak istedik. Kent içerisinde gezerek insanlara bisiklet kullanımını yaymak istiyoruz. Geçtiğimiz yerlerden önemli izlenimler bırakmak düşüncesindeyiz. Toplam 253 kilometre yol gideceğiz" dedi.

Bisiklet turuna katılan ve Hollanda’dan gelen Selim İlkin, “Türkiye-Hollanda arasındaki dostluk için yapılacak olan turdan büyük mutluluk duydum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER