2B Kimlerin Yüzünü Güldürdü

Beklenen 2B yasası Meclis'ten geçti. Tansu Çiller, Mehmet Emin Karamehmet, Tarık Akan, Ali Ağaoğlu gibi isimlere de gün doğdu

2B Kimlerin Yüzünü Güldürdü

2B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışını öngören kanun tasarısı,TBMM'de kabul edildi.Tasarısının yasalaşması birçok kişiyi sevindirdi. İstanbul'da eski başbakanlardan Tansu Çiller, sanatçı İsmail Türüt, işadamı Hüsnü Özyeğin'in de bulunduğu pek çok ünlü ismin arazisi var

Bu tanıma uyan arazilerin en çok bulunduğu şehir olan İstanbul'da 66 bin 893 adet parsel tespit edildi ve 103 bin dönüm bu özellikte arazi kayda alındı.

Tasarının Meclis'ten geçmesi imar çalışmaları için kanunun çıkmasını bekleyen kesimlerde büyük sevinç yarattı.

Tapu kaydı ve imar çalışmaları için kanunun çıkmasını bekleyen isimler arasında kamuoyunun yakından tanıdığı işadamları, magazin dünyasından ünlüler yer alıyor. İstanbul'da 2B araziye sahip isimler eski başbakanlardan Tansu Çiller'in Sarıyer'de, işadamı Hüsnü Özyeğin ve Ali Ağaoğlu'nun Çekmeköy'de bu tanıma uyan gayrimenkullari bulunuyor.

Ayrıca Metro Turizm'in patronu Galip Öztürk, Ali Aytemiz, aktör Tarık Akan, oyuncu Halit Ergenç, oyuncu Gürkan Uygun, sanatçı İsmail Türüt, Murat Göğebakan bulunuyor.

Çukurova Şirketler Grubu'nun sahibi Mehmet Emin Karamehmet'in Çekmeköy'de, eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ve Yataş'ın da Beykoz'daki arazileri bu kapsamda yer alıyor.

Ayrıca MNG Holding'in Tuzla'daki 2B arazisi ile ilgili davası devam ediyor.

Hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 70'i olacak. Peşinat alınmadan yapılan taksitli satışlarda satış bedelinin yüzde 10'u, yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, kalanı ise belediye ve mücavir alan sınırları içinde en fazla 3 yılda 6 eşit taksitte, belediye ve mücavir alan sınırları dışında en fazla 4 yılda 8 eşit taksitte faizsiz olarak ödenecek.

Peşin ödemelerde yüzde 20, bedelin yarısının peşin ödenmesi halinde yüzde 10 indirim uygulanacak.


BAŞVURU 3 AY İÇİNDE

2B alanlarında bulunan taşınmazlar için, taşınmazların 31 Aralık 2011'den önce kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi olarak gösterilen kişiler, bu taşınmazları almak için 3 ay içerisinde idareye başvurabilecek. Bu kişiler, verilen sürede başvurularını yaparak, taşınmazların bedeli karşılığında kendilerine doğrudan satılmasını isteyebilecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2012, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER