2 Yaşındaki Taha'nın Yaşam Mücadelesi

Antalya’da anne karnında başına kordon dolanması nedeniyle beyninde hasar oluşan 2 yaşındaki Taha Gümüştekin’in hayatta kalması için anne ve babası mücadele veriyor. Beynine baskı yapan kemiğin alınması halinde oğlunun iyileşme sürecine gireceğini belirten Gültekin Gümüştekin, "Çocuğum bana bir kez gülsün diye canımı vermeye razıyım" dedi.

2 Yaşındaki Taha'nın Yaşam Mücadelesi
Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde 3 yıl önce evlenen her ikisi de 38 yaşındaki Gültekin- Necla Gümüştekin çifti, kısa süre sonra bebek beklemeye başladı. Hamileliğinin 8’inci ayında bebeğin kordonunun başına dolandığını tespit eden doktorlar, anne adayını ameliyata aldı. Sezeryenle dünyaya gelen Taha bebek, nörolojik epilepsi hastası olarak doğdu. Kafatasının çökmesi sonucu beyne baskı yapan kemik nedeniyle yutkunma yetisini yitiren minik Taha, sevk edildiği özel hastanede 3.5 ay yoğun bakımda kaldı. Taburcu olduktan sonra 7 farklı cihaz yardımıyla yaşayan Taha bebeğin tedavisi için garson olan baba ve anne işlerini bırakmak zorunda kaldı.
 
GECE- GÜNDÜZ SOLUK NÖBETİ
 
Beslenmesini midesindeki hortumdan, solunumunu ise solunum makinesine bağlı Trakeostomi (Soluk borusuna açılan delik) sayesinde alan Taha Gültekin için anne ve babası gece- gündüz nöbet tutmaya başladı. İşsizlik maaşı ve çocuklarının engelli maaşıyla ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan aile, Antalya’ya taşınıp bir ev kiraladı. Oğlunun bakımı için otomobilini, eşyalarını ve alyansını bile sattığını belirten Gültekin Gümüştekin, "Maliyeti yüksek ilaçlar var. Hepsini Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamıyor. Günlük bakımı için birçok medikal malzeme mevcut. Cihazlar için kredi çektim. Onları bile ödeyemiyorum. Günlük bakımına yetişemiyoruz" dedi.
 
ELEKTRİK GİTMESİN DİYE DUA EDİYORUZ
 
Elektrik gittiğinde cihazların çalışmadığını belirten anne Gümüştekin "Şimdiye kadar elektrik gitmedi. Ama yazın Antalya’da elektriğin çok kesildiğini söylüyorlar. Bu cihazların şarjlı olanları varmış. Jeneratör ihtiyacımız var. Elektrik gitmesin diye dua ediyoruz" diye konuştu. Taha’nın beynine baskı yapan kemiğin alınması durumunda iyileşme sürecine gireceğini anlatan baba Gümüştekin, "Konuyla ilgili uzman doktorların oğlumu muayene etmesini istiyorum. Kendi ihtiyaçlarını giderebilecek hale gelmesini, yürümesini, konuşmasını görmek istiyorum. Çocuğum bana bir kez gülsün diye canımı vermeye razıyım. Tabi ki yüzde 100 eski haline dönemez, en azından kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek hale gelmesi bizi çok mutlu edecek" diye konuştu.
 
Beyin gelişimi olmadığı için bazı organlarının işlevini yerine getiremediğini söyleyen Gültekin Gümüştekin, "Yaşaması için 7 ayrı makine var. 14 farklı ilaç kullanıyor. Sadece ilaçları günlük 70 lirayı buluyor" dedi. Oğlunun bir kez ’baba’ demesi için canından vazgeçeceğini dile getiren Gültekin Gümüştekin, yetkililerden yardım istedi.
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER