"Tüm bunlar Akşener'in bilgisi dahilinde yapılmaktadır"

İŞTE O RÖPORTAJ:

"TÜM BELEDİYELERİ BİR TORBAYA ATARAK 'BAŞARILIYDI' DİYEMEYİZ"

Belediyelerin 500 günleri geride kaldı. Siz bu 500 güne ilişkin neler söylemek istersiniz?

İzmir’de şöyle sayabiliriz; Konak, Bornova, Çiğli, Karabağlar, Narlıdere, Bayraklı bunlar hizmetleriyle gündeme geldiler. Hizmetleri o beldeyi tatmin etti ya da etmedi, ama sonunda hep gündeme hizmetleri ile geldi bu belediye başkanları. Özellikle Çiğli bugüne kadar hep hizmetleriyle değil, tartışmalarıyla gündeme gelmişti. Fakat Utku Gümrükçü başkanlığına bakıyoruz, Çiğli hizmetleri ile gündeme geliyor. Bunun dışında, belediye başkanlarının mafyavari tavırları ile gündeme gelen ilçeler de oldu; Foça, Menemen, Karaburun, Gaziemir gibi. Kişisel meseleleri ile gündemi meşgul ettiler. Onun için hepsini 500 günde bir torbaya atarak bütün belediyeler başarılıydı diyemeyiz.

“TÜM BUNLAR AKŞENER’İN BİLGİSİ DAHİLİNDE YAPILMAKTADIR”

İYİ Parti’de Olağan Kurultay’dan bu yana giderek büyüyen bir kriz var. Bu partiye yapılan bir operasyon mudur?

Bana göre, eğer Meral Akşener’i akıllı bir lider olarak kabul ediyorsak, dışarıdan bir operasyonu yaptırmaması lazım. O bakımdan dolayı ben bu işlerden Meral Akşener’in haberinin olmaması gibi bir düşüncesi kabul etmiyorum. Ben, Aytun Çıray’ın açıklamalarını katılıyorum, bütün bunlar Akşener’in bilgisi dahilinde yapılmaktadır.

Baktığımız zaman merkez sağda bir boşluk olduğu yıllardır dile getiriliyordu. İYİ Parti’nin bu boşluğu dolduracağını gördüğü için seçmen tarafından bir teveccüh oldu. Daha sonraki icraatlarına ve gelinen duruma bakıldığında, yeni bir MHP anlayışının ortaya çıktığı görülüyor. Merkez sağdan uzaklaştı İYİ Parti. Şimdi burada bir soru işareti var. MHP’nin küskünlerini de çekecek yeni bir MHP mi geliyor? Çünkü şu anda Bahçeli’nin politikalarından rahatsız olan ciddi bir ülkücü kesim var.

Öte yandan, İYİ Parti’nin her an Cumhur İttifakı’na katılması söz konusu haline geldi. Davetler var ve bu davetleri Meral Akşener kesin bir şekilde reddetmedi, şartlar ortaya koydu. Zaten AK Parti’den ve CHP’den mutsuz seçmen İYİ Parti’ye gitmişti. Onun için İYİ Parti, çok yanlış yaptı, çok yara aldı.

Aytun Çıray’ı çok iyi biliyorum, partinin kurulma fikrini Akşener’e en yoğun hissettiren kişilerin başında geliyordu. Ona neden böyle bir operasyon yapıldı? Bunu zaman içinde göreceğiz. Ama İYİ Parti’nin yüzde 15 oyları hayal haline gelmiştir. Yola çıktığı arkadaşlarına yaptığı bu tavır, Akşener’e yakışmadı. Umarım kısa sürede toparlar.

“ZEYBEKCİ, GÜZEL BİR PARTİCİLİK ÖRNEĞİ VERDİ”

AK Parti’de kongre süreci geride kaldı. Kongrelerdeki en dikkat çekici ayrıntı ise, Nihat Zeybekci oldu. Hemen hemen her kongrede yer alan Zeybekci’nin, yeniden Büyükşehir adaylığı için bir hazırlığı olabilir mi bu?

Bana göre, Nihat Zeybekci güzel bir particilik örneği verdi. Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmakla, siyaseti Denizli’den İzmir’e taşımış oldu. Yani bir yerde Zeybekci, Denizli’den kopmuştu. Buradaki kongrelere katılması, onun İzmir’i ne kadar benimsediğinin, AK Partili seçmenlerle ne kadar bütünleştiğinin, AK Parti adayı olarak buraya geçici olarak gelmediğinin göstergesidir.

“SEDA HANIM MİLLETVEKİLLİĞİ HESABI YAPMIŞ OLABİLİR”

DEVA Partisi’nde İzmir İl yönetimi değişti. İl Başkanı EGİAD eski Başkanı Seda Kaya oldu… Neler söylemek istersiniz?

Seda Hanım, kendini iyi yetiştirmiş, İzmir’de birçok meslek kuruluşunda önderlik yapmış bir kişi. Elbette siyasette bu türde insanlara ihtiyaç var ama baktığımız zaman da Seda Hanım ne kadar bu işi ısrarla götürebilir? Şu anda anketlerde yüzde 1 olarak görünen bir partide il başkanı olmak büyük cesaret ister. Çünkü herkes siyasette pişmiş yemeğin başına oturmaya çalışır ama DEVA partisi henüz yemek hazırlığı içerisinde.

Öte yandan; CHP, Millet İttifakı’nı büyütmeye çalışıyor ve tahmin ediyorum bu partiyle de o şekilde bir anlaşmaya gidilirse, Seda Hanım da oradan bir milletvekilliği hesapları yapmış olabilir. Seda Hanım, yetişmiş, ekonomiyi ve siyaseti bilen bir isim olması nedeniyle İzmir’den tercih edilecek adaylardan biri olabilir.

“2021’DE ERKEN SEÇİM GÜNDEME GELEBİLİR”

Erken seçim bekliyor musunuz?

Erken seçim 2021’de gündeme gelebilir. Eğer Cumhurbaşkanı seçim isterse, bir dönem daha seçim hakkı var ve bitiyor anayasaya göre. Ama eğer Meclis seçim isterse 2 dönem hakkı var. Kemal Kılıçdaroğlu neden böyle bir çıkış yaptı anlamak mümkün değil ama ‘Hodri meydan, seçime gidelim’ dedi. Şimdi bu AK Parti tarafından gole çevrilirse, önümüzdeki dönemde erken seçime gidilebilir. Pandemi, ekonominin durumu, kurun hareketliliği, tekrar ülkelerin kapılarını kapatması vs. Bu şekilde kötü bir kış geçireceğimiz için önümüzdeki yılın ilkbaharında seçim tartışmaları daha yoğun gündeme gelebilir. O zaman da Meclis’te AKk Parti seçime gidiyoruz diyebilir.

“BÜYÜK BAŞARI”

Ve bu sayı, Ben Haber’in 100. Sayısı…

Bu bir tek benim değil, bütün arkadaşlarımın başarısı. 8-9 yıllık bir emek. Basının bu kadar zor geçirdiği bir dönemde 100 sayı çıkarmak hakikaten büyük bir başarı. Bundan dolayı bütün çalışan arkadaşlarımı kutluyorum. Bizim için 6 ay ömür biçmişlerdi. 100. Sayımıza geldiğimize göre, bu ömür biçenler yanılmışlar. İzmir’de farklı bir ses olmaya çalıştık. İnternet televizyonumuz Türkiye’ye örnek oldu. ‘Ben’ ismi hafızalara kazındı. İnsanların güvenini kazandık. Bu bakımdan çok mutluyum. Gençlerin önünü açtığım için de mutluyum. Nice nice yıllara diyorum.

YORUM EKLE