Tükettiğimiz besinlerle uyuşturucu mu alıyoruz?

Herkese selam Ben Haber okuyucuları. Son yıllarda sıkça duyduğumuz gluten ve kazeinin vücutta ne gibi etkisi olduğunu sizlerle paylaşmak istedim. Ciddi anlamda uyuşturucu etkisi olması, beyin dalgalarının bozulmasına ve bunun sonucunda algıda bozukluklara neden olabilir. Yasa dışı uyuşturucular vücutta morfin gibi etki gösteren kimyasal maddelerdir. Diğer bağımlılıklardan riski çok fazla olan bir bağımlılık türüdür.
Bunları günlük hayatımızda kullanmıyor olsak da aslında vücudumuz uyuşturucu ile çevrilidir. Peki nasıl mı? Vücudumuza aldığımız belli besinlerden bazıları uyuşturucu etkisi yaratan kimyasallar üretmektedir. Her gün sofralarımızdan eksik etmediğimiz bu uyuşturuculara birlikte göz atalım. 

Gluten; buğday, çavdar, bulgur ve irmik vb. tahıl ürünlerinde bulunan bir protein grubudur. Kazein ise; peynir, yoğurt, ayran vb. tüm süt ürünlerinde bulunan, süte beyaz rengini veren ve sütten ayrıştırıldığında macunumsu hâle gelerek tutkal yapımında da kullanılan bir proteindir.
Bazı bireylerin bağırsak yapıları aşırı geçirgendir. Bu yüzden de gluten ve kazein proteinlerini sindirilememektedir. Yaşanan mide ve bağırsak sorunları neticesinde sindirim bozularak vücut fonksiyonlarını ve genetik işlevleri yerine getiren vitaminler, mineraller ve amino asitler yeteri kadar emilememektedir. Toksinler ise olması gerekenden çok daha fazla emilir, bu da vücutta morfin etkisi gösterir ve toksik etki yaratmaktadır. Sindirilemeyen gluten ve kazein proteinleri kana karıştığında yüksek miktarda morfin etkisine yani morfin zehirlenmesine sebep olur. Morfin çocukların ve yetişkinlerin tehlike karşısında endişe ve korku gibi duyguları taşımasını engelliyor. Refleksleri yavaşlatıyor. Otizm hastalarında da gözlemlenen acı eşiklerinin yüksek olması ve ağrı hislerinin az olması bu morfin sebebiyledir.

Gluten ve kazeini sindiremeyen bireylerin bağışıklık sistemi, beyin ve sinir sisteminin doğal işleyiş yapısı bozulur. Kandaki yüksek morfin etkisi ile bireylerde hiperkaktivite, ritmik ve tekrarlayıcı davranışlar (stereotipik hareket bozukluğu), kendine zarar verme alışkanlıkları (self mutilasyon), göz temasında kayıp, iletişim bozuklukları, algı ve öğrenme becerisinde azalmalar ortaya çıkar. Bu semptomları hafifletmek için günümüzde en sık uygulanan tedavi yöntemi, gluten ve kazein içermeyen diyettir.

En az 60 gün uygulanan gluten ve kazein içermeyen diyet, kademeli uygulanarak yoksunluk semptomlarının ortaya çıkması engellenir. Diyet uygulanmaya başladıktan sonraki 3 – 4 haftalık süre içerisinde olumlu sonuçlar alınmaya başlanır. Gluten ve kazeinin vücuttan tam olarak temizlenmesi ise 2 yıla kadar sürebilir. Bu yüzden diyet en az 2 yıl boyunca uygulanmalı ve sonrasında aşamalı olarak kesilmelidir.

Glutensiz ve kazeinsiz diyeti yapabilmek için önce alanında uzman bir nörolog ve diyetisyen meslektaşımdan destek almalısınız. Kendi kendinize ve internetten örnek menüler ile yapabileceğiniz bir uygulama değildir. Özellikle glutensiz ve kazeinsiz diyet yaklaşımını otistik çocuklarda uyguluyoruz. Bu yüzden bu diyet yaklaşımı zayıflama diyetleri gibi değildir. Tedavi edici, uygularken gözetim altında olmanız gereken bir beslenme yaklaşımıdır. Lütfen bazı diyet yaklaşımları popüler diye kendi kendinize doktor ve diyetisyen desteği olmadan denemeyiniz. Sağlıklı, güzel günler diliyorum.

YORUM EKLE