Twitter’dan Elon Musk’a dava

Elon Musk, dün Twitter’ın satış anlaşmasının birden fazla maddesini ihlal ettiği için 44 milyar dolarlık anlaşmadan çekildiğini açıkladı. Twitter’ın Yönetim Kurulu Başkanı, bugün Musk’ın anlaşmadan çekilmemesi için dava açacaklarını duyurdu.

Twitter’dan Elon Musk’a dava

Dünyanın en zengin kişileri arasında yer alan Elon Musk, Twitter’ın satış anlaşmasının birden fazla maddesini ihlal ettiği için Twitter’ı satın almaktan vaz geçtiğini açıklamıştı. Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor, açıklama yaparak ‘satış anlaşmasının uygulanması’ için yasal işlem başlatacaklarını belirtti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yapılan 95 sayfalık satın alma (birleşme) anlaşmasına göre Musk, Twitter'ın anlaşmayı ihlal ettiğini kanıtlaması gerekiyor aksi halde 1 milyar dolarlık bir ayrılık ücreti ödemek durumunda kalabilir.

MUSK: SPAM VE BOT HESAPLAR YÜZDE 20  

Musk, Mayıs ayında Twitter’dan ‘sahte hesaplar (spam) ile yazılım ve programlar sayesinde oluşturulmuş (bot) hesapların’ gerçek kişilere ait toplam hesapların yüzde 5’inden daha az olduğuna dair kanıt istemişti. Musk, ayrıca spam ve bot hesapların yüzde 20 kadar olduğunu ileri sürmüştü. Musk’ın avukatları Komisyona bir mektup göndererek; Musk’ın taleplerinin Twitter tarafından görmezden gelindiği, bazen haksız sebeplerle reddedildiği, bazen de eksik bilgi verildiğini ifade ederek “Bay Musk birleşme anlaşmasını feshediyor çünkü Twitter bu anlaşmanın birçok hükmünü esaslı ihlal ediyor, görünüşe göre yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Twitter Yönetim Kurulu Başkanı ve Co-CEO Bret Taylor bugün bir açıklama yaparak “Twitter Kurulu, Bay Musk ile üzerinde anlaşılan fiyat ve şartlarda işlemi kapatmayı taahhüt ediyor ve birleşme anlaşmasını uygulamak için yasal yollara başvurmayı planlıyor. Delaware Mahkemesi'nde galip geleceğimizden eminiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2022, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER