Sosyal Medya Savaşları: Instagram vs Snapchat

Instagram mobil uygulaması içinde Instagram Stories veya Türkçe adıyla Instagram Hikayeleri olarak adlandırılan yeni bir özelliği tanıttı. Instagram Hikayeleri istenilen kişilerle paylaşılabilecek. Bu demek oluyor ki, belirli bir süre içinde kendiliğinden silinecek fotoğraflar ve videolar kullanıcılar arasında özel olarak da paylaşılabilecek. Bu da Instagram’ın Snapchat’ten kaptığı yanlardan bir tanesi olarak kayıtlara geçirilebilir.

Sosyal Medya Savaşları: Instagram vs Snapchat

ALPER GÜNDOĞDU / BEN HABER

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, gençler arasında popüler olan uygulama Snapchat'i 3 milyar dolara satın almayı denemiş ancak başarılı olamamıştı. Zuckerberg, sonrasında şansını Slingshot uygulamasında aramış ancak bunda da başarılı olamayıp, MSQRD uygulamasını satın almıştı. Son olarak elinde bulunan en büyük kozu Instagram'a “hikaye paylaşımı” özelliğini ekledi. 
 
Snapchat’in 18-24 yaş arasındaki maddi açıdan aileye ihtiyaç duyan kişilerin daha yoğun olarak kullandığını göz önünde bulundurursak, firmaların reklamları için satın alma gücünün daha fazla olduğu kullanıcıya sahip olan Instagram, mantıklı bir seçim olacaktır.
 
Fakat; yatırım firması Piper Jaffray‘in yaptığı “Taking Stock With Teens” araştırmasının sonuçlarına göre 2016'da gençlerin yüzde 80'i bir ay dahi olsa Snapchat’i kullanmışlar. 2015 yılında bu oran yüzde 74'tü. Instagram ise geçen yıl yüzde 76 oranında kullanılırken bu yıl yüzde 79 oranında gençler arasında kullanılmış.
 
Araştırmada gençlerin Snapchat’i Facebook’tan daha ‘dikkat çekici’ buldukları için kullandıkları dikkat çekti. Facebook’un kullanımı Snapchat ve Instagram’a göre oldukça düşük görünüyor. 2015 yılında gençlerin yüzde 56'sının tercih ettiği Facebook bu yıl düşüşe geçti ve gençlerin yüzde 52'sinin tercihi oldu.
 
Favori sosyal medya platformunuz hangisi sorusuna verilen cevaplar ve oranları ise şöyle:
 
Snapchat: %35 (2015′te %17)
Instagram: %24 (2015′te %29)
Facebook: %13
Twitter: %13
 
Snapchat, Twitter’ı solladı
 
Bloomberg tarafından yapılan bir anket sonucuna göre Snapchat, Twitter‘ı solladı. Aralık ayında günlük 110 milyon kişinin kullandığı uygulamanın, yapılan son anket çalışması sonrasında 150 milyon kullanıcı tarafından kullanıldığı belirtildi.
 
10 yıl önce kullanılan Twitter’ın günlük kullanıcı sayısı ise 140 milyon seviyelerinde. Son dönemde ünlülerin ve markaların dikkatini çeken Snapchat, dünyanın önde gelen markalarına platformunda yer verdi.
 
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER