Server Kiralamak İsteyenler için En İyi Öneriler

Alışveriş trafiği yüksek olan web siteleri, işlemsel açıdan yoğunluğu fazla olan e-ticaret siteleri için uygun bir çözüm olan sunucu kiralama hizmetleri, aynı zamanda verilerin yedeklenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Serverlar, web sitelerin ihtiyaçlarına göre sanal sunucu, dedicated server, kurumsal sunucu gibi farklı segmentlere ayrılır.

Server Kiralamak İsteyenler için En İyi Öneriler

VPS (Cloud) Sunucu Nedir, Özellikleri Nelerdir?
İngilizcede kısaltılmış halinin açılımı Virtual Private Server şeklinde olan VPS, Türkçede ise sanal özel sunucu anlamını taşımaktadır. Bu yazılımlar sanallaştırma özelliklerine sahiptirler ve tek bir sunucuya ait olan kaynakların gruplar halinde ayrılmasıyla elde edilmektedirler. VPS sunucu, fiziksel bir şekilde ana sunucunun ayrı ayrı bölümlere ayrılması sonucu ile oluştuğundan dolayı sanal sunucu şeklinde de adlandırılmaktadır.

Kiralanabilen VPS sunucularında sanallaştırma yazılımı ile bölümlere ayrılmış olan kısımlar arasında veri alışverişi, dosyalara erişim sağlama ya da bunlara benzer özelliğe sahip olan hiçbir geçişe izin verilmemektedir. Ayrılmış olan bu sanal bölümler tam anlamıyla yalıtılmış ve fiziksel sunucuyu paylaşmakta olan her bir kullanıcının kendisine özel olarak depolama alanları, bellekleri ve bant genişlikleri yer alır.

Standart paylaşıma sahip olan sunucular, üstünde kurulmuş olan bir web sitenin belirli bir veri alışverişi trafiği seviyesinin üzerine çıktığı zamanlarda belirli bazı problemler yaratabilmektedir. Bu tarz problemler yaşandığında VPS sunucuya geçmek sizin için en doğru karar olacaktır. Hosting firmaları aracılığı ile kiralanan VPS sunucu, orta ölçekli trafik akışına sahip olan web siteleri açısından bütün ihtiyaçlara doğru şekilde cevap verebilme potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda tek bir sanal sunucu ağı üzerinden birden fazla web sitesini de bünyesinde barındırır.

Root yönetici erişimi kullanılarak erişilmekte olan VPS sunucu esnek bir yapıya sahiptir. Hosting firmasının özelliklerine bağlı olmak şartı ile web sitelerinin trafiği arttıkça VPS sunucusu da o oranda özelleştirilebilir. Donanımsal kaynaklar bakımından, bu kaynakların arttırılabilmesinin yanında aynı zamanda kullanıcının isteği üzerine güvenlik protokolleri de aktif hale getirilebilir. Bu sayede de özel bir şekilde güvenlik önlemlerinizi almış olursunuz.

VPS sunucu kiralama işlemlerinden önce doğru firmayı seçtiğinizden emin olmanızda her zaman fayda vardır. Hosting firmasının güvenilir ve kurumsal bir şirket olduğundan emin olduğunuz takdirde, bu konuyla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızı söylemek hiç de yanlış olmaz. Aynı zamanda bu firmanın yer sağlayıcı belgesinin de bulunması gerekmektedir. Bu özelliklere muhakkak ki dikkat etmelisiniz, yoksa işletmeleriniz bu sebepten dolayı oldukça fazla mağdur duruma gelebilir. Bu tarz bilgilere ulaşabilmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bir diğer alt dalı olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun web sitesi üzerinden gerekli olan kontrollerinizi kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Kiralık sunucu teknolojilerinin de aynı şekilde çok titiz bir tutum ile kontrol edilmeleri gerekir. Eski teknolojiler ile çalışmakta olan sanal sunucular zamanla farklı birtakım problemlere de yol açabilmektedirler. Veri merkezlerinin yenilenmesine ihtiyaç duymakta olan hosting firmaları, size sunmuş olduğu hizmetleri kısa süreli olmak kaydı ile kesintiye uğratabilir, erişim sorunu yaşamanıza sebebiyet verebilir ya da performans açısından düşüş yaşamanıza yol açabilirler.

Dedicated Server Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Dedicated Server yani Türkçe karşılığı Paylaşımsız Sunucular ise tek bir firmaya ya da tek bir kişiye özel olarak ayrılma özelliğine sahiptirler. Bu sunucular bünyelerinde başka hiçbir şahsın ya da firmanın verilerini barındırmamaktadırlar. Dedicated Server'ın disk alanları, ram ve işlemcileri tek bir firma ya da kişiye özel olarak sunulmaktadır.

Siteye giriş çıkış hacminin yüksek olduğu, site içerisinde fazla görsel ya da veri bulunan, verilerinin paylaşımlı sunucular içerisinde yer edinmesini istemeyen veyahut iş kapasitesinin ve iş hacminin yüksek olduğu firmalar için oldukça uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkarlar. Bu şekilde olmasının sebebi ise kendilerine özel olarak ayrı bir sunucuları bulunduğundan dolayı ihtiyaçlarını istedikleri şekilde değiştirebilme ve sunucuyu bütünüyle kendi işlevleri doğrultusunda kullanılabilme imkanı sağlamasından kaynaklanır. Bu sayede de oldukça fazla yüksek performansa sahip olabilmektedirler.

Paylaşımlı olarak kullanılan sunuculardan ayrı olarak Dedicated Server'lar hem içerik hem de işleyiş olarak birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Bunu kısaca betimleyerek özetlemek gerekirse, paylaşımlı sunucuları bir binaya benzetmemiz hiç de yanlış olmayacaktır. Bina sakinlerinin kendilerine özel bir alanları bulunmaktadır ve bu alanları istedikleri şekilde kullanabilme özelliğine de sahiptirler. Fakat bu alanlar bina içerisinde yer alırlar. Bireyler binayı ortak alan olarak kullanır ve binanın diğer özelliklerini de ortak olarak paylaşabilmektedirler. Dedicated sunucuları ise müstakil evlere benzetebiliriz. Müstakil evler yalnızca tek bir kullanım alanına sahiptir ve sahibinden başka hiç kimse bu alanı kullanamaz. Kısacası, dedicated sunucuların bütün yönetimi sadece size ait olur.

Dedicated Serverlar Ne için Kullanılabilir?
Dedicated Server'lar genel olarak tek bir sunucuyu farklı bireyler ile paylaşmak istemeyen firma, kurum ya da kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu sayede paylaşımlı hosting ortamlarında yaşanabilecek herhangi bir ani yoğunluk söz konusu olduğu zamanlarda bu durumlardan etkilenme ihtimallerini tamamen ortadan kaldırır. Başka bir kullanım nedeni ise projeniz ya da işiniz gereği oldukça fazla kaynağa ve veriye ihtiyaç duyulabilme potansiyelinizin olmasıdır. Çünkü Dedicated Server'ları kullandığınız süre boyunca istediğiniz ölçüde kaynak ve veri ekleme şansınız bulunur.

Uzman Görüşü: Natro ile Yüksek Performanslı Server Kiralayın!
Kiralık serverlar, iş hacminin ya da iş kapasitesinin yüksek olduğu girişimler veya işletmeler açısından oldukça uygun çözümler sunmaktadırlar. Web siteleri, içerisinde birden çok metin içeriği ya da görsel içerik bulunduğundan ve bu verileri paylaşımlı ya da paylaşımsız sunucular üzerinde iyi birer performans sağlayabildikleri için tercih edilir.

Yalnızca bir kurum veya kuruluş, kişi özelinde ayrılmış olan server kiralama hizmetleri, web sitelerinin yanı sıra online olarak oynanmakta olan oyunlarda ve mobil uygulamalar üzerinde olmak kaydı ile birden çok alanda kullanıma açık bir şekilde hizmet vermektedir. Bu kaynak alanlarında iyi birer performans sergileyebilmeniz için işleriniz ve projelerinizin gereksinimlerine uygun olan altyapı özelliklerini seçebilme imkanını sizlere birer fırsat olarak sunmaktadır.

Natro üzerinden alacağınız yalnızca kendi kendine yetebilen bir donanımsal yapıya sahip olan sistemler ile tam kontrol imkanı sunulmaktadır. Paylaşımsız olan kiralık serverlarda, oldukça yüksek güvenlik performansları sergilenebilmektedir ve bu kiralık serverlar yalnızca tek bir kullanıcının erişimine açık halde bulunmaktadır.

Serverların isimleri ve verileri yalnızca sunucuya sahip olan kişi ya da kurumlar tarafından görüntülenebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; diğer sunucuların içeriğinde yer alan web sitelerinde ya da mobil uygulamalarda oluşabilecek herhangi bir açığın projenizin verilerine zarar verebilme gibi risklere sahip olması söz konusu değildir. Eğer ki sizde bu tarz pek çok problem yaşamak istemiyor veya bir girişimde bulunmayı planlıyorsanız, Natro güvencesi ile projelerinizde bulunan verileri gönül rahatlığı ile ilerletebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER