SEO ajansı nedir? SEO nasıl yapılır?

SEO ajansı gerek kurumsal gerek ticari web siteleri için profesyonel dijital hizmetler sunan ve SEO geliştirmeleri konusunda faaliyet gösteren kurumlardır.

SEO ajansı nedir? SEO nasıl yapılır?

Pek çok müşteriye hizmet vermesi sayesinde SEO ajansı farklı sektörlerde deneyim sahibidir. Uluslararası SEO ve Dijital Performans Ajansı olan Simur Digital; SEO uyumlu içerik, site içi teknik optimizasyon ve link building konularında deneyimli ekibi ile organik trafiğin artırılmasını sağlayacak arama motoru optimizasyonu hizmetlerini müşterilerine sunar. Simur Digital’in teknik uzmanlığa sahip ekibi SEO çalışmaları ile Google’ın web sitelerini en doğru şekilde görmesi, web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması ve ziyaretçi trafiğinin artması için gereken çalışmaları gerçekleştirirler. İnternetteki içerikler arasında öne çıkmak için en doğru içerik stratejisini belirleyen Simur Digital’in uzman ekibi; SEO uyumlu landing page içerikleri, site içerisi blog içerikleri, sayfa başlıkları ve açıklamaları gibi sitede yer alması gereken içerikleri üretmektedir. Bu sayede doğru yerlerde doğru içerikler yayınlayarak markanın online görünürlüğünü sağlamaktadır.

SEO günümüzde yürütülen pazarlama, iletişim ve reklam çalışmalarının en önemli unsurlarından biridir. Son derece kapsamlı olan SEO her tür web sitesinde, e-ticaret sitelerinde, bloglarda ve online platformlardaki tanıtım uygulamalarında kullanılabilir.

SEO Nedir?

SEO hem web sitesi sayfalarının hem de diğer türlerdeki dijital içeriklerin stratejik optimizasyonu olarak değerlendirilmelidir. Web sayfalarının arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması amacına yönelik olarak gerçekleştirilen bir uygulamadır. Web sitelerinin organik trafiğinin artırılmasını hedefleyen SEO çalışmaları genellikle dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru olan Google’a yöneliktir.

SEO çalışmaları sonucunda elde edilecek fayda bir bakıma SEO çalışması yapılmasındaki hedef ile bağlantılıdır. SEO çalışması web sitelerine bir optimize işlemi sunmakta ve sağlanan avantajlarla görünürlük kazandırılması hedeflenmektedir.

Web siteleri ve internet sayfalarının ziyaretçi sayıları SEO çalışmaları sonucunda artırılabilmekte ve son derece etkili bir pazarlama hamlesi olarak kabul edilmektedir.

Arama motorları ücretli ve organik olmak üzere iki farklı arama sonucunun görüntülenmesini sağlar. Reklam verenlerin belirli tutarlar karşılığında arama motorlarında yayınladıkları içerikler ücretli arama sonuçları kapsamında yer alır. Reklam ücretinin ödenmesi ile birlikte bu içerikler arama motoru sonuçları sıralamalarında üst sıralarda gösterilir. Organik arama sonuçlarında ücretli reklam mantığı söz konusu değildir. Web sitelerinin organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasının sırrı etkili SEO çalışmaları yapılmasıdır. Bu açıdan değerlendirildiğinde ürün ve hizmet tanıtımı yapan işletmelerin satışlarını artırmak için kullanabilecekleri etkili yöntemlerin başında SEO çalışmalarının geldiği kolaylıkla ifade edilebilir.

Ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapan işletmeler, SEO çalışması sayesinde organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer alarak ücretli arama sonuçlarının getirdiği ekstra maliyetlerden kurtulmuş olurlar.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları SEO ajansı ve profesyonel SEO uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir. SEO çalışmaları site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere iki farklı temel üzerinden şekillendirilir. Bir web sitesinin içerisinde yer alan anahtar kelime, içerik kalitesi, web sitesi hızı, URL yapısı, başlıklar ve meta etiketler, görsel optimizasyonu, sade web sitesi teması gibi unsurlar site içi SEO çalışmalarının kapsamında yer alır.

Site içi SEO çalışmalarının başarısı için ilk olarak web sitesinin hedef kitlesi belirlenmeli ve hedef kitleye uyumlu içerikler girilmelidir. Arama motorlarında en çok aratılan anahtar kelimelere içeriklerde yer verilmeli ve görünürlük sağlanmalıdır. Anahtar kelimelerin web sitesinin ana sayfasında ve ana başlıklarda kullanılması önemlidir. Kullanıcı deneyiminin artırılması için bazı unsurlara dikkat edilmesi de dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Ziyaretçilerin herhangi bir web sitesinde daha fazla vakit geçirebilmesi için site basit ve anlaşılabilir bir temaya sahip olmalıdır.

Site dışı SEO çalışmaları backlinkler, sosyal medya yönetimi, e-mail tanıtımları, dijital pazarlama faaliyetleri gibi unsuları kapsar. Web sitesine dışarıdan gelecek tıklamalara bağlı olarak arama motoru sonucu sıralamalarının iyileştirilmesini hedefler. Sosyal medya platformlarından ya da farklı internet sitelerinden gelen tıklamalar web sitelerinin performansını artırır. Google ve diğer arama motorları tarafından son derece olumlu değerlendirilir. Buna bağlı olarak dışarıdan aldığı tıklamalar oranında ön plana çıkan web sitelerinin arama motoru sonuçlarındaki sıralaması olumlu yönde etkilenir.

Site dışı SEO çalışmalarının başarısını etkileyen adımlardan biri sosyal medya platformlarında hesaplar açılması ve bu hesaplarda düzenli olarak paylaşımlara yer verilmesidir. Google nezdinde değeri yüksek olarak kabul edilen web sitelerinden gelen tıklamalar da web siteleri açısından çok önemlidir.

SEO’nun Getirileri Nelerdir?

SEO daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlanmasının en etkili yollarından biri olup işletmeler ve e-ticaret sitelerinin de birincil satış yöntemlerindendir. Başarılı bir SEO çalışması marka bilinirliğinin ve güvenilirliğinin oluşturulmasında önemli bir unsurdur. Web sitelerinin organik trafiğine katkı sağlayan SEO çalışmaları yeni kitlelere ulaşmanın da en etkili yollarından biridir. Rakip analizi yapma imkanı sunan SEO çalışmaları sayesinde rakiplerin geride bırakışması için etkili çözümler üretilmesi mümkün olur.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre Aksu
Emre Aksu - 4 hafta Önce

Pandemiden sonra dijital pazarlamanın önemi iyice anlaşıldı ve dolayısıyla seo ajansı ve dijital gelişmeler önem kazandı.

SIRADAKİ HABER