Robot süpürgelerin çalışma mantığı nedir?

Teknoloji gün geçtikçe bizi şaşırtmaya devam ediyor. Artık hızına yetişemediğimiz yeni icatlar, yapay zeka ve robot sistemleri hayatımızda ciddi anlamda yer almaya başlıyor. Bunlardan biri de son zamanlarda gittikçe revaçta olan robot süpürgeler. Artık çoğu evde kendine yer edinen bu akıllı yardımcılar siz yorulmadan evinizi günlük olarak süpürüyor. Tek yapmanız gereken ise şarjını doldurup temizlik yapmasını istediğiniz ortama bırakmanız. Bu aşamadan sonra robot süpürgeniz kendi başına belirli bir odayı veya tüm evi dolaşarak temizleyecektir. Bu sayede siz de zamandan tasarruf edecek, temizliğe daha az zaman harcamış olacaksınız. Peki nasıl bir çalışma mantığına sahip?

Robot süpürgelerin çalışma mantığı nedir?

Robot Süpürgelerin Çalışma Mantığı Nedir?

Robot süpürgeler bizleri şaşırtan bir zekaya sahip. Çünkü sisteminde akıllı teknolojiyi barındırıyor ve hassas algılama ve sensör özelliği sayesinde de önüne aşamayacağı bir engel çıktığında geri dönebiliyor. Ayrıca evinizin içini tamamen haritalıyor ve bunu ultrasonik radar sayesinde rota olarak algılıyor. Bu sayede her şeyin yerini ezberliyor ve çalıştırdığınız zaman sağa, sola ya da geri gelme gibi durumları tek başına hallediyor. Yani sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan evinizi tertemiz yapıyor. Robot süpürgeler aynı zamanda enerji tasarruflu olacak şekilde tasarlanıyor. Yüksek vakum gücü ile çektiği kirleri filtre ve toz haznesine hapseden robot süpürgeler sizlere her zaman tertemiz ev konforu sunuyor.


Robot Süpürgeler Ne Derecede Bir Temizlik Yapar?

Robot süpürgeler, tıpkı normal elektrik süpürgeleri gibi evinizi temizleme özelliğine sahiptir. Yerde günlük olarak temizlenmesi gereken kıl, saç, tüy, kırıntı, toz gibi şeyleri ustalıkla çekiyor. Ancak robot süpürgeler yine de normal süpürgeler kadar detaylı ve derinlemesine bir temizlik yapamıyor. Ancak haftada bir defa geleneksel olan süpürgeniz ile detaylı bir temizlik yaparsanız diğer günlerde de robot süpürgenizi kullanarak her gün elektrik süpürgesi açma derdinden kurtulabilirsiniz. Robot süpürgelerin bazı modelleri sadece bırakıldıkları odayı temizleme konusunda başarılı iken bazı tasarımları ise kendi kendine tüm evi dolaşabiliyor. Eğer bu özelliğe sahip bir robot süpürge satın almak isterseniz haritalama özelliğinin olup olmadığını sorgulamanız gerekiyor.


Robot Süpürgeler Her Yere Girebilir Mi?

Robot süpürgeler ne yazık ki her yere giremeyebiliyor. Sadece düz ve basamaksız olan zeminlerde temizlik yapabilen robot süpürgeler halı, kilim gibi eşyaların üzerine çıkmayı başarıyor. Ancak daha yüksek setler ya da engelleri aşma konusunda şimdilik yetersiz kalıyor. Ayrıca kendi yüksekliğini aşan yerlere de sığamayacağı için geri dönüyor. Robot süpürgeler günlük ihtiyacınız olan görünür yerlerin tozunu kirini çekme konusunda destek sağlıyor. Zaten her gün dip köşe bir süpürme durumu söz konusu olmadığı için robot süpürge tercih etmeniz günlük iş yükünüzü üzerinizden atmanız açısından faydalı oluyor. Ancak 2- 3 günde bir süpürgenizin filtresini boşaltmanız gerekiyor. Geleneksel olan elektrikli süpürgeler ilk piyasaya çıktığında nasıl insanlara farklı gelmiş ve bir takım soru işaretleri oluşmuş ise robot süpürge konusunda da bu durumun ortaya çıkması son derece normal görünüyor. Ve muhtemelen bir kaç yıl sonra herkesin evinde bulunacak olan robot süpürgeler popülerliğini yitirerek yerini yeni teknolojik icatların konuşulmasına bırakacak gibi duruyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER