QR Menü nedir, kullanmanın avantajları nelerdir?

QR kavramı, çabuk tepki anlamına gelen “Quick Response” kelimesinin baş harflerini almıştır.

QR Menü nedir, kullanmanın avantajları nelerdir?

QR kod, akıllı cihazlar tarafından okutularak başka bir pencere açılmasını sağlar. İçerisine görsel, metin, video gibi farklı öğeler yerleştirilebilir. Son yıllarda, yaygın olarak QR menülere erişmek için QR kodlar kullanılır.

QR Menü Nedir?

QR menü, QR kod aracılığıyla erişilen yeni nesil bir dijital menüdür. Masa üzerinde yer alan basılı menülere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak müşterilerin daha hijyenik bir sipariş deneyimi yaşamasını sağlanır. Menü içeriklerini daha iyi bir şekilde tanıtmanın ve teması ortadan kaldırmanın yanı sıra, QR menü ile sipariş ve ödeme de alınır. 

QR Menü Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Müşteriler zahmetsiz bir şekilde işletme menüsüne ulaşabilirler. Temas edilen nesne ve kişi sayısını azaltarak bu süreci hijyenik bir hale getirmek QR menünün en temel özelliklerinden biridir. Masa masa dolaşan menü yerine, kişilerin kendi akıllı telefonları ile kolaylıkla görebildikleri bir menüye sahip olmak memnuniyetlerini kazanmanın da bir yoludur. Garsonların müşterilerin yanına uğraması, menünün masaya getirilmesi ve siparişlerin alınma süreci hızlanır. Müşteriler, garsonların dikkatini çekmek için çabalamak yerine akıllı cihazlarından QR kod okutarak menüyü anında görüntüleyebilirler.

Menüler yalnızca sezonluk değil günlük olarak bile değişkenlik gösterebilirler. Restoranlar, “Sevgililer Günü” gibi özel günlere, özel menüler oluşturmak isterler. Bu sebeplere ek olarak, hammadde fiyatlarındaki artış ve fiyatların ürün fiyatlarına yansıması da verilebilir. Menü ürün ve fiyatlarındaki bu değişikliklerin istenilen zamanda yapılabilmesi için ise POS sistemine entegre bir QR menü sahibi olmak yeterlidir. POS sisteminde yapılan güncellemeler eş zamanlı olarak menüye yansır. 

Okutulacak QR kodun yalnızca bir restoranda yahut bir pleksi içerisinde bulunması gerekmez. Bir konaklama işletmesi, misafirlerinin menüye erişmeleri için QR kodu, otel odasında konumlandırabilir. Web sitesinde ya da sosyal medya hesaplarında bulunan kod ile müşterilerin fiziki olarak orada bulunma zorunluluğu da ortadan kalkar.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER