Parmak izi okuma sistemleri nasıl çalışır?

Parmak izi okuma sistemleri nasıl çalışır?

Parmak izi’ nin Personel Takibi’ nde Kullanımı

Firmaların parmak izine daha çok geçiş yapmalarının en büyük nedenlerinden biri de kartlı geçişlerde personelin kendine ait kartını diğer personellerle paylaşarak geçişlerini sağlamalarıdır. Bu da sağlıklı veriye ulaşmada ve soft kullanımda problemler yaratmaktadır. Bu yüzden en net ve sağlıklı çözüm olarak parmak izi seçeneği kullanılır. Parmak izi seçeneği daha kesin bir uygulamadır. Aynı zamanda firmalar da personel popülasyonunun çok olduğu zamanlar özellikle sabah mesai girişi ve akşam mesai çıkışlarında zamandan da tasarruf ediliyor. Sık geçişlerde daha hızlı geçiş yapılmasını ve orada ki yoğunluğu önleyen bir sistemdir. Parmak izli kapı kilidi parmak izini okuma ve işleme süresi 1 saniyenin de altında bir zaman da gerçekleşir. Böylece hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf edilir.

Parmak izi birçok farklı sektörde ki firmalarda, işletmelerde ve bu firmaların bünyesinde bulunduğu birçok farklı bölümlerde kullanılır. Örneğin Bir firmanın giriş ve çıkışlarında ayrıca aynı firmanın yemekhane ve depo kısımları da dahildir.

Parmak izi, cihazlar da kişinin personel özlük bilgileri ile birlikte kaydedilir. Personel cihaza parmak izini okuttuktan sonra gelen parmak izi kişinin özlük bilgileri ile eşleşir. Eşleşen bu bilgiler bağlı olan terminal programlarının veri tabanına işlenir. Bu sayede kişinin veri takibi yapılır.

Parmak izi’ nin Cihazda ki Tanımı

Cihazlarımızda kişinin parmak izi tanımlandığında, cihaz bu parmak izini bilgisayar dili olan 1 ve 0 ASCI kodlarına çevirir. Parmak izinin analizini yapar ve her bir kıvrımın birbirine olan uzaklığını hesaplar. Bu sayede bir şifreleme algoritması oluşturur. Sonuç olarak bir imaj şeklinde parmak izini almaz. KVKK uyumlu olan parmak izi cihazları ise kişinin parmak izini cihaz hafızasında değil kendi üzerinde taşıyacağı kimlik kartına saklar.

Parmak izi sistemi hangi alanlarda kullanılır?

Parmak izi okuma sistemleri başta personel devam kontrol sistemleri, üye takip sistemleri, zaman kontrol sistemleri, turnikeli ve turnikesiz geçiş kontrol sistemleri, bekçi tur kontrol sistemleri, x ray bagaj arama cihazları, asansör takip ve kontrol sistemleri, pasaport kontrol sistemleri, denetimli serbestlik takip sistemleri gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Biometrik tanımlamayı net olarak ifade eden parmak izi okuyucular güvenlik ve takip alanlarıda giderek daha fazla kullanılmaktadır.

PERKOTEK GÖSTERGEÇ

Göstergeç sistemleri nedir?

Göstergeç sistemleri gereklilik duyulması durumunda kullanılan ürünlerden olup birçok çeşidi vardır.

Göstergeç Cihazları Neleri Kapsar?

Göstergeç sistemlerinin birçok çeşidi olmasına karşın kartlı ve anahtarlık okutmalı olanları en yaygın kullanıma sahip olanlardır. Elektronik kapı kilidi, manyetik mıknatıslı kapı kilidi, turnike sistemi, bariyer sistemi gibi geçiş kontrolü sağlanan cihazlara kartlı göstergeç sistemleri uygulanabilir. Offline olarak çalışan Göstergeç sistemlerinde bağlantı mekanizması bulunmamaktadır.

Göstergeçler hem dış ortamlarda hem iç ortamlarda kolaylıkla kullanılabilmektedir.PERKOTEK olarak birçok parmak izi cihazını üretmekte ve bazılarını da ithal etmekteyiz daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin. Tel: 0850 811 8000 web: perkotek.com mail: [email protected]

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER