İyi bir yazılımcı olmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Yazılımcılık, son yılların en çok sükse yapan meslekleri arasında kesinlikle ilk sıraya yazılmalı. Sosyal medyada geyik muhabbetlerine kadar konu olmayı başardı. Bunda elbette en büyük pay artık teknolojik aletlerin hayatımızın her anında yer alması olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim bugünün en yeni teknolojilerini anlamak bile büyük bir emek ve çalışma istiyorken bunları anlayarak bir de uygulamaya dökebilmek gerçekten takdire şayan bir çabayı gerektiriyor. Dolayısıyla da günümüzde sadece oturduğu yerden bir bilgisayar ile çok fazla para kazandığı zannedilen yazılımcılara imrenilmiş oluyor.

İyi bir yazılımcı olmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Tabii ki işin aslı böyle değil. Zira yazılım ile hayatının bir döneminde dahi olsa bir şekilde ilgilenmiş herkes bilir ki kod yazmak gerçekten çok ileri bir analitik zeka gerektirir. Çok basit kodları yazarken bile ne kadar zorlandığınızı hatırlayın ki ileri düzey bir program yapmak için insanların nasıl yıllarını verdiklerini anlayabilin.

Bu nedenle bilgisayar başında geçirilen günlere ve aylara bir anlam yüklemek mümkün olsun. Ki sektörde bir yazılımcıdan her zaman onun boyunu aşan işler beklenir. Ancak bu değil midir ki insanı böyle şeyler geliştirsin.

Biz de bu yazımızda çok da haddimiz olmayarak bir yazılımcının nelere dikkat etmesi gerektiğine değinmek istedik. Hadi başlayalım.

Her şeyden önce korkmayın.

İlk başladığınızda hangi yazılım dili ile başlarsanız başlayın. Bambaşka bir dünyaya girdiğinizi düşüneceksiniz. Bundan korkmayın. Çünkü bugünün en iyi yazılımcıları dahi ilk başladıklarında sizin hissettiklerinizi hissediyordu. Bazısı İngilizce bazısı manasız kelimeler, süslü parantezler, köşeli parantezler ve kullandığınız IDE’nin renklendirmiş olduğu kelimeler: Oldukça korkutucu bir manzara.

Tabii ki bu aşamada korkacaksınız. Yapamayacağınızı düşündüğünüz çok zaman olacak. Yine de bu zamanlarda matematiği ilk öğrendiğiniz ilkokul yıllarınıza gidin.

Yazılım dilleri ile matematik birebir ilişkilidir. Hatta ilkokul düzeyinde bir çocuk için matematik öğrenmek yazılım dili öğrenmekten daha da zor olabilir. İkisi de sizin için tamamen yabancı bir dil gibi gelir ve ikisinde de soyut düşünmeniz gerekir.

Bu yüzden yazılımcılıktaki maceralarınızı matematik öğrenir gibi düşünün ve karşınıza çıkan her yeni alıştırmada kendinizi matematik problemi çözer gibi hayal edin.

Ayrıca pek çok uzmana göre matematik düşünme yetisi gelişmemiş kişilerin yazılım uygulamalarını yapabilmesi de mümkün değildir. Bu nedenle, matematiksel düşünme yetinizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız muhakkak bunu geliştirin.

Her şey mi yazılıma dökülür? Evet her şey yazılıma dökülür.

Yazılım ile matematik arasındaki ilişkiden kısaca yukarıda bahsettik. Buradan şu sonucu çıkarmak da mümkün olmaktadır. Nasıl ki matematik dili ile her şeyi ifade etmek mümkünse yazılım dili ile de bunu yapmak mümkündür.

Özellikle günümüzde internet altyapısının da gelişim göstermesiyle birlikte bundan 10 - 15 sene önce bize imkansız gelen pek çok şeyin internet üzerinden yapılabilmesi mümkün oldu. Beni son zamanlarda şaşırtan şeylerin başında internet sitesi üzerinden video düzenlemesi yapılabilmesi oldu. Evet, artık tek bir internet sitesi üzerinden video yüklenerek bunun düzenlemesini yapan bir program dahi internet tarayıcıları üzerinden bize ulaşabiliyor. Konuya dair detaylar için tıklayın.

Gördüğünüz üzere bilgisayar teknolojileri bundan 15 sene önce bir hayal gibi görünen pek çok şeyi bugün başarmış durumda. Robotlar ve şoförsüz arabalar dahi gerçek olmak üzere ve bunların tamamı yazılımcılık ve yazılım teknolojilerinin bir sonucu olarak bizimle buluşmuş durumda.

Bu nedenle günlük hayatta karşımıza çıkan sorunları dahi yazılım dillerine dökmemiz ve çözümünü bunlarla bulmamız mümkündür. Bakınız son yılların en popüler teknolojilerinden biri olan robot süpürgeler.

Sürekli alıştırma yapın.

Şüphesiz her işi öğrenmek için çok alıştırma yapmak gerekiyor. Ancak yazılımda belli bir seviyeye gelebilmek için alıştırma diğer işlerden daha fazla önem arz ediyor. Bu nedenle iyi bir yazılımcı olabilmek için yeni öğrendiğiniz her konuyu zihninize iyice oturtabilmek için haddinden fazla alıştırma yapmanız gerekiyor.

Bunun için de internet adeta bir derya deniz. Her geçen gün daha yeni internet kaynakları açılıyor ve bu kaynaklardan yeni alıştırmalar edinmek mümkün hale geliyor. Bu kaynakları kullanarak veya öğrendiğiniz kaynağın size verdiği alıştırmaları yaparak gelişebilirsiniz.

Bu yüzden asla ve asla bir problemi çözen kişiyi izlemeyin. Bu sizin ezbere gitmenizi sağlayacaktır. Öncelikle sorunu anlamaya çalışın ve çözümü için zihninizi zorlayın. İlk etapta bu sizi oldukça zorlayacaktır. Ancak zaman geçtikçe daha iyi anlamaya ve sorunlara daha kolay çözüm üretebilmeye başlayacaksınız.

Tabii ki yazılım dili öğrenmek ve bunu geliştirmek için bir sorunu adım adım ortaya koymak anlamına da gelebilecek algoritma geliştirme becerenizin yüksek kapasitede olması gerekiyor. Bu nedenle programı yazmaya geçmeden önce kafanızda programın adımlamasını iyi belirleyin. Algoritma düzenlemek ya da akış diyagramı kurmak gibi şeyleri atlamamaya çalışın.

Unutmayın; yazılımcılık günümüzün en popüler mesleklerinden biri. Ancak piyasada kopyala yapıştır yazılımcısı olarak tabir edilen ve hiçbir saygınlığı olmayan kişilerden olmamak için çok fazla çalışmanız gerekecek.

Burada sadece samimi olarak bazı tavsiyeler sunmaya çalıştık. Bu tavsiyeleri ele alarak tekniğinizi geliştirmeye gayret göstermenizi de son tavsiye olarak belirtelim. Bu zorlu yolda kolaylıklar dileyerek bitirelim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER