Fiber internetin diğer internetlerden farkları nelerdir?

Günümüzde artık en azından bir kere herkes internet servis sağlayıcılarından internet paketi araştırması yapmıştır. Tabii bu araştırma sonucunda onlarca farklı seçenek karşısında tercih yapmak çoğunlukla zor oluyor. Karşımıza çıkan paketlerde de genellikle sıklıkla kullanılan bir ifade var; Fiber İnternet! Fiber interneti kafamıza daha hızlı internet olarak kodlasak da her zaman bu doğru olmayabiliyor. Ayrıca tek farkı da hız mı? Tüm bunları ve daha fazlasını sizlere bu yazıda açıklamak ve paket seçimlerinde işinizi kolaylaştırmak istedik.

Fiber internetin diğer internetlerden farkları nelerdir?

Fiber İnternetin Farkları

1- Teknik Altyapı Farkı

Fiber ve DSL birbiri ile kıyaslanmaya başladığında en temel fark olarak karşımıza kablolar çıkıyor. Yani DSL ve Fiber internette farklı kablolar kullanılıyor. DSL ilk defa kullanılmaya başlandığında bir devrim niteliği taşıyordu. Ancak zamanla yetersiz gelmeye başladı ve günümüzde çoğu noktada yetersizlik devam ediyor. Bu sebeple fiber internet altyapılarına duyulan ihtiyaçlar çoğaldı. Ne yazık ki ülkemizde fiber internet altyapısı bulunan yer sınırlı. Kullanıcıların büyük bir kısmı DSL altyapı ile internet kullanmaya devam ediyor.

Farklı kablolama kullanılıyor dedik, bunu biraz daha açmak gerekir. DSL altyapıda bakır kablolar kullanılıyor. Bakır her ne kadar iyi bir iletken olsa da veri kayıpları çok fazla yaşanıyor. Bu kayıplar da bizim istediğimiz hızlara ulaşmamızı engelliyor. Fiber internette ise çoğunlukla cam kablolar kullanılıyor. Bu kabloların bir dezavantajı daha hassas olmaları olsa da veriyi çok daha hızlı ve kayıpsız taşıyabiliyorlar. Bu sebeple fiber bulunan bölgelerde kullanıcıların ilk tercihi fiber internet oluyor.

2- Hız

Fiber internet daha hızlı! Bu teknik olarak doğru bir ifade olsa da uygulamada her zaman doğru olmayabiliyor. İnternet servis sağlayıcıların paketlerini incelediğimiz zaman normal xDSL internetten daha düşük hızlarda fiber internet sunduklarını görebiliyoruz. Fiber internetin artıları önde olsa da büyük bir hız farkı oluştuğu noktada fiber önemini kaybediyor. Bu sebeple sadece fiber denilmesi yeterli değil.

Teknik olarak baktığımızda ise sunulan bant genişlikleri sayesinde fiber internet çok daha hızlı bir internet sunuyor. Genel olarak 16 mbps internet hizmeti sunan servis sağlayıcılar fiber internetle beraber bu hızı çok daha yukarılara çektiler. İnternet kullanımlarının ve ihtiyaçlarının da artığını göz önüne alırsak yüksek hız önemli. Ülkemizde fiber internet altyapı yetersizliği devam etse de bazı şirketler bu konuda çalışmalarına hız vererek kullanıcılarına oldukça yüksek hızlar sunabiliyor. TurkNet GigaFiber bu konuda en iddialı hızları sunarak pek çok kullanıcıyı cezbetti. Dünyanın en hızlı internetlerinden birini sunmaya başlayan firma, 1000 mbps hız yani 1 Gpbs hız sunuyor. Sadece download hızlarında değil upload hızlarında da büyük bir devrim var. 1000 mbps download ile birlikte 150 mbps upload sunuyorlar. Tamamen TurkNet altyapısıyla sunulan bu hizmeti her geçen gün yaygınlaşmaya da devam ediyor. Şu an için sadece İstanbul ve İzmir bölgelerinde hizmet veren bu hizmet sürekli olarak yayılmaya devam ediyor.

Ayrıca TurkNet’te 100 mbps hızında fiber ve 100 mbps’e kadar VDSL seçenekleri de var. Bu hızlardan hangisini alabileceğiniz bölgenizde yer alan altyapı ile alakalı. Bölgenizde ne kadar hız alabileceğinizi sorgulamak için TurkNet Altyapı Sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz.

3- Maliyet

İnternet servis sağlayıcıları açısından bakıldığında xDSL hizmetler daha az maliyetli. Çünkü telefon için kurulmuş bakır altyapı internet hizmeti için de kullanılıyor ve yeni bir altyapıya ihtiyaç yok. Ancak fiber internet hizmeti vermek için yeni bir altyapı ve santrale ihtiyaç vardır. Tüm bunlar da fiber interneti biraz daha maliyetli yapıyor. Dünya genelinde de fiber internetin yaygınlığı hala xDSL internet gibi değil.

Fiber internetin oluşan maliyeti hizmeti sunarken de fiyatların yükselmesine sebep olabiliyor. Çoğu şirket xDSL hizmetlere göre daha yüksek fiyatlandırma yapıyor. Ancak TurkNet GigaFiber iddialı fiyatları ile kullanıcılara neredeyse xDSL hizmetlerden daha uyguna fiber internet hizmeti sunuyor. Farklı hız seçenekleri ile 85 TL’den başlayan fiyatlarla birlikte eğer isterseniz 480 TL’ye kadar cayma bedelinizi de karşılıyorlar. Kullanmaya başladıktan sonra beğenmezseniz de bir ay içerisinde paranızı iade ediyorlar.

4- Sonuç: Hangi İnterneti Tercih Etmeliyim?

İnternetinizi tercih ederken ihtiyaçlarınıza yönelik hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Günümüzde artık evimizdeki birçok cihazın internete bağlandığını ve bizlerin de daha çok internet kullandığını düşünürsek düşük hızlar konforsuz bir kullanım sunabiliyor. Online toplantılar, EBA üzerinden dersler, filmler, diziler ve oyunlar derken internet ihtiyaçları arttı. Tüm bunları tam verimli kullanmak için yüksek hızlı internet en doğru karar. İnternet firmasını değiştirmek eskiden oldukça meşakkatli bir süreçti ancak günümüzde tüm bunlar da değişti. TurkNet evinize kadar gelip ücretsiz kurulum sağlayarak ihtiyacınız olan modemi de üyeliğiniz süresince ücretsiz bir şekilde size sunuyor. 7x24 müşteri desteği ile de yaşanılan her türlü sorun da size destek veriyorlar.

İhtiyacınızı belirledikten sonra şirketlerle görüşerek sizin için en uygun seçeneğe yönelebilirsiniz. Eğer fiber internet bölgenizde varsa zaten çok şanslısınız!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER