DDR3 Öldü, Yaşasın DDR4

DDR3 bellekler için de yolunda sonu göründü. İşte yakında aramızda olacak DDR4 ve sundukları...

DDR3 Öldü, Yaşasın DDR4

Micron, yaptığı açıklamada DDR4 RAM'lerin -yani DDR3'ün selefi- gelecek sene bilgisayarlarımızda olacağını duyurdu. Ayrıca şirket, ilk örnekleri sevk etmeye başladı bile. 


DDR4 hafızalar, mevcut DDR3'lere oranla çok daha enerji tasarruflu ve hızlı çalışabiliyorlar. DDR4 hafızalar verileri daha hızlı bir şekilde karabiliyorlar. İlk olarak sunucularda ve masaüstülerde boy gösterecekler ve ardından dizüstü bilgisayarlara gelecekler. 

Micron, DDR4 hafızaların tabletler gibi taşınabilir cihazlarda kullanılmasını da umuyor. Şu anda tabletler, DDR3 ve DDR2 hafızaların düşük-güçlü versiyonlarını kullanıyorlar. DDR3 hafızaların tükettiği 1.5 volta kıyasla DDR4 hafızalar 1.2 volt gibi daha düşük bir enerji tüketim değerine sahipler. 2133 MHz'den başlayan bus hızlarıyla çok daha hızlı veri transferi yapabiliyorlar. Ayrıca yeni hafızaların tasarımı okuma, yazma ve yenileme işlemlerini daha efektif bir şekilde yapabilecek şekilde tasarlandı. Daha hızlı işlem hacmi sayesinde uygulama performansı ve saklı verilere erişim çok daha çabuk bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Hafıza standart-düzenleme organizasyonu JEDEC'in bu senenin ortalarına kadar DDR4 tasarımını tamamen bitirmesi bekleniyor. Micron da yaptığı açıklamada, yıl sonunda DDR4 üretimine başlamayı planladıklarını belirtti. Şirket, standart ve hata-düzeltici özelliklere sahip DDR4 hafıza seçeneklerini de gelecek zamanlarda kullanıcıya sunacak.
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 21:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER