Cüce Mamutlar

Bilim insanları, yeryüzünde varolduğu bilinen en küçük mamutların, bir zamanlar Girit adasında yaşadığını belirtti. Cüce mamutların, dev boyutlara sahip türlerinden evrim geçirerek küçüldüğüne inanılıyor.

Cüce Mamutlar

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Ulusal Tarih Müzesi’nde görevli bir paleontolog ekibi, cüce mamutların, yetişkinliklerinde ancak bir yavru fil boyutuna eriştiklerini belirtti. Bu da omuz seviyesine kadar yerden yüskekliklerinin yaklaşık bir metre olduğuna işaret ediyor.

BBC’de yer alan habere göre, cüce mamutların ilk kalıntıları bir asır önce bulundu. Ancak bulundukları dönemde, kemiklerin bir file mi yoksa mamuta mı ait olduğu anlaşılamadı. Bilim insanları, fosillerin ön ayak kemikleri üzerinde yaptıkları analizlerle, kemiklerin aslında cüce bir mamut türüne ait olduğunu ortaya çıkardı.
 
Royal Society journal Proceedings B dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, küçük olmak, adalarda öne çıkan bir avantaj. Böylece, cüce mamutlar adadaki kaynaklardan daha az harcıyor ve hayatta kalmayı başarıyordu. Ayrıca, kendilerini bir adada bulan yaşam türlerinin, zamanla cüceleştiği düşüncesi de destek buldu.
 
Araştırma ekibinde yer alan Victoria Herridge, BBC’ye şu bilgileri verdi: “Cüceleşmek, adalarda yaşayan büyük memelilerin geçirdiği bir evrim türü olarak biliniyor... Girit adasında bulduğumuz fosiller, bu evrimin en büyük canlılarda bile yaşanabileceğini gözler önüne serdi” dedi.
 
Bilim insanları, mamutların ilk olarak 3,5 milyon yıl önce kendilerini Girit adasında bulduklarını, zamanla, “daha az mamut” haline geldiklerini tahmin ediyor.
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER