Bilimde Türk Dayanışması

Gediz Üniversitesi, BlackBerry telefonlarının doğduğu, rektör koltuğunda bir Türk’ün oturduğu Kanada üniversitesi Waterloo ile güçbirliği yaptı. Ortak projeler yürütülecek, buluşlara imza atılacak. Rektör Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur, “Ülkeme uzaktan da olsa hizmet edeceğim için çok sevinçliyim” dedi.

Bilimde Türk Dayanışması

 

Araştırmaları ve buluşlarıyla bilinen bir dünya üniversitesi olma hedefiyle kurulan Gediz Üniversitesi, bu yolda emin adımlarla ilerliyor. Peş peşe yurtdışı programları gerçekleştiriliyor, işbirliği yapılıyor. Son olarak Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, Kanada ve ABD’de 8 üniversiteyi yerinde inceledi, eğitim ve işbirliği anlaşmaları gerçekleştirdi. Bunların en anlamlısı ise Türk bilim adamı Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur’un rektörü olduğu Kanada’nın devlet üniversitelerinden Waterloo’da yaşandı. Bu ülkede araştırma mühendisliği alanında tanınan, çalışmalarıyla büyük ses getiren Prof. Dr. Hamdullahpur, deneyimlerini Gediz Üniversitesi’yle paylaşacak. Araştırmalarıyla dünya çapında üne sahip olan, akıllı telefonların öncü markalarından BlackBerry’nin üretim adresi Waterloo ile kapsamlı bir anlaşma imzalandı. Her iki bilim kurumu, yeni buluşları insanlığa kazandırabilmek için ortak bilimsel çalışmalar yürütecek, ayrıca öğrenci ve akademisyen değişimi yapılacak. 
 
Kazandıracak işbirliği
Kanada’nın en büyük araştırma üniversitesi Waterloo’nun başta laboratuvarları olmak üzere tüm imkanlarını Türk bilim insanlarına açan Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur, Gediz Üniversitesi’yle birlikte güzel işlere imza atacaklarını söyledi. Prof. Dr. Hamdullahpur, “Ülkeme uzaktan da olsa hizmet edeceğim için çok sevinçliyim. İzmir’den gelen dostlarımı burada görmekten de mutlu oldum” dedi. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik de BlackBerry gibi global bir markanın teknolojini üreten, mühendislik ve bilgisayar alanında tüm dünyada seçkin bir yere sahip Waterloo Üniversitesi’yle işbirliğinin güçlerine güç katacağını dile getirdi. Prof. Dr. Çevik, böyle önemli bir bilim kurumunun bir Türk’e emanet edilmesinden dolayı büyük gurur duyduklarını da kaydetti, şöyle konuştu: “Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur’un yakın ilgisi ve desteği sadece üniversitemize değil, ülkemize de çok şeyler kazandıracak. Eğitimimizin ve araştırmalarımızın önemli bir parçası artık Kanada’da olacak.” 
Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik ile Kanada Waterloo Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur kapsamlı bir anlaşma imzalayıp bilim için el ele verdi.
 
Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, Kanada’da Waterloo’nun yanı sıra Toronto, Carleton, Ottawa; ABD’de de Northern Iowa, Monroe, Fairleigh Dickinson ve Quinnipiac üniversitelerinde de çeşitli temaslarda bulundu. New York’taki Monroe Üniversitesi’yle anlaşma yapıldı. Buna göre Gediz Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nda 2 yıllık ön lisans eğitimi gören gençler, ABD’de de 2 sene okuyup lisans diplomasıyla mezun olabilecek. Ayrıca Monreo ile çift diploma programı da hayata geçirilecek.
Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER