Bilgisayar Performans Testi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar performans testi nasıl yapılır? Sorusu, özellikle kişilerin dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarının performans durumunu inceleyebilmek adına en çok merak ettiği ve araştırdığı konulardan biridir. Bu performans testleri sayesinde kişiler, bilgisayarlarının güncel durumunu inceleyerek ve test ederek, bir performans düşüklüğü bulunup bulunmadığını görebilmektedirler.

Bilgisayar Performans Testi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar performans testleri, programlı veya programsız şekilde yapılabilmektedir. Bilgisayarlarının daha düzgün çalışabilmesi ve performansı sebebiyle kişilerin çeşitli yavaşlama, kasma, donma gibi problemler yaşamaması adına bu testlerin düzenli olarak yapılması ve incelenmesi gerekmektedir.

Bilgisayar performans testi nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını verecek olursak, Bilgisayar performans testi programsız yapabilmesi için takip etmesi ve uygulaması gereken adımlar https://www.zovovo.com/ adresinde açıklandığı üzere şöyledir;

 • Bilgisayarınızın performansını test edebilmek için uygulamanız gereken ilk adımda yapmanız gereken, masaüstünüzde yer alan Başlat kısmına tıklayın.
 • Ardından karşınıza çıkan ekranda arama kısmına Çalıştır yazın veya Windows tuşu + R tuşu ile Çalıştır komutunu açın.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan ekranda yer alan arama çubuğuna “perfmon” yazın ve Tamam’ tuşuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan performans izleyicisi ekranında açılan panelin yanında bulunan ok işaretine tıklayın.
 • Buradan Sistem Performans veya İngilizce olarak System Performance yazan kısmı bulun ve sağa tıklayarak Başlat seçimini işaretleyin.
 • Bu işlemin ardından bilgisayar performans testi başlamış olacaktır. Bilgisayarınız sizin için bir inceleme raporu oluşturmaya başlayacak ve bilgisayarın hızına bağlı olarak 1-2 dakika kadar sürecek olan bu işlemin ardından performans testi sonuçları ekranınızda görüntülenecektir.

Bilgisayar Performans Testi
Bilgisayarınız için programlı veya programsız bir şekilde gerçekleştirmiş olduğunuz bilgisayar performans testi raporlarında çıkan sonuçlar incelenirken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Öncelikle ağ, disk ve CPU gibi bölümler, bilgisayarın performansını en çok etkileyen bölümlerdir. Bu nedenle çıkan rapor incelenirken bu bölümlerin özenle incelenmesi ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu bölümlerin herhangi birinde bir sorun tespit edildiği takdirde hemen çözümü için bir servis desteği alınmalıdır. Bunların yanı sıra ağ bant genişliği de bilgisayar performansı açısından oldukça önemli bir kriterdir.

Bilgisayar Performans Testi Programı
Programsız bir şekilde yapılan performans testleri, her zaman kesin sonuç verememekle birlikte özellikle çok ayrıntılı bir rapor sunmamaktadır. Bu nedenle özellikle kişilerin bilgisayar performansını test eden ve rapor oluşturarak sorunların çok daha net bir şekilde kişilere iletilebilmesini sağlayan çeşitli performans testi programları bulunmaktadır.

Bilgisayar performans testi programı, kişilerin bilgisayarı ile ilgili en doğru performans sonuçlarını alabilmesini sağlayan yazılımlardır. Ayrıntılı bir rapor için kişilerin tercih ettiği bu yöntem ile programlar, bilgisayarın performans testini çeşitli yöntemlerle test etmektedir. Günümüzde özellikle bilgisayar test programı olarak kişilerin en çok tercih ettiği ve kullandığı programlardan bazıları şunlardır;

 • HWMonitor
 • CPU-Z
 • SiSoftware Sandra
 • Fraps
 • Speccy
 • GPU Hız Testi: MSI Afterburner
 • CPU Hız Testi: CineBench

Online Bilgisayar Performans Testi
Bilgisayarların her açıdan en doğru şekilde test edilerek çeşitli sorunlardan dolayı yaşanan performans düşüklüğünün tespit edilebilmesi ve aynı zamanda bu sorunların da tespit edilebilmesi adına bilgisayar performans testlerinin yapılarak bilgisayarın durumunun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu testlerin programsız veya programlı bir şekilde yapılabildiğini dile getirmiştik. Bir diğer performans testi yöntemi ise online performans testi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu test yöntemi, kişilerin bilgisayarının internet üzerinden online bir şekilde erişilerek performansının test edilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Online bilgisayar performans testlerinin ne kadar başarılı olabildiği bir tartışma konusu olsa da özellikle bu işlerden anlamayan ve bu nedenle de bilgisayarının performansını test edemeyen kişiler için mantıklı bir çözümdür.

Kaynak: https://www.zovovo.com/bilgisayar-performans-testi/ - Zovovo.com Bilgisayar Performans Testi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER