Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Arama motoru optimizasyonu yani kısa adı ile SEO, web sitelerinin arama motorlarındaki sonuç listelerindeki sıralamasını iyileştirme yanı sıra sitenin organik trafiğini artırmaya yönelik yapılan tüm optimizasyon çalışmalarını ifade eder. İnternet kullanıcılarının arama motorunda yaptığı her sorgulama için web siteleri kaynak olarak gösterilir. Yalnız sadece güncel olan siteler, sonuç listelerinde önceliklidir. 

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bir web sitesinin sonuç listelerinde öncelik kazanması ve üst sıralarda yer alması kullanıcının o siteyi tercih etmesinde etkilidir. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu çalışmaları son yıllarda yoğun olarak gerçekleştirilir. Her ne kadar SEO son yıllarda önem kazanmış olsa da SEO’nun çıkışı 90’lı yıllara dayanır. 

Arama Motoru Optimizasyonu Analizinin Faydaları Nelerdir?
Sonuç listelerinin sıralamasını etkileyen ve sitelerin organik trafiğini artıran SEO çalışmalarına başlamadan önce SEO analizi yapmak gerekir. Çünkü analiz sonuçlarına göre SEO yapmak daha etkilidir. SEO analizinin faydaları şu şekilde sıralanabilir.

 • Web sitesinin denetlenmesini sağlar.
 • Optimize edilmesi gereken detayları saptar.
 • İyileştirme için yapılması gereken stratejileri belirler.
 • Web sitesinin potansiyelini engelleyen stratejilerin belirlenmesini sağlar.

En ideal Arama Motoru Optimizasyonu Araçları Nelerdir?
Verimli sonuçların alınabileceği bir SEO çalışması yapmak için bazı araçların kullanılması gerekir. SEO çalışmalarında kullanılabilen birçok araç mevcuttur. Fakat en etkili çalışmalar için ideal olan SEO araçları ve özellikleri şunlardır. 

 • Ahrefs

SEO denetim özelliği bulunan ve SEO analiz araçlarının en iyisi olarak değerlendirilen Ahrefs, anahtar kelime aracı olarak da kullanılır. Bunun yanı sıra Ahrefs, backlink denetlemek, bozuk olan bağlantıları düzenlemek ve en ideal performans sergileyen web sayfalarını kontrol etmek için de kullanılabilir. 

 • Google Analytics

Kullanımı ücretsiz olan Google Analytics, web siteleriyle ilgili değerli veriler sağlayan bir SEO aracıdır. Google tarafından geliştirilen Google Analytics, içerik stratejileri geliştirmek için idealdir.  

 • Google Search Console

Web sitelerinin sıralamasını izlemek ve raporlama yapmak için ideal olan Google Search Console, Google’ın ücretsiz bir aracıdır. 

 • SemRush

Gelişmiş yetenekleri nedeniyle özellikle SEO uzmanları tarafından çok tercih edilen ve sevilen SEO aracı SemRush, web sitelerinin performansını artırmaya yönelik birçok öneri sunan bir araçtır.  

SEO Araçları Kullanmanın Faydaları Nelerdir?
Birçok kullanıcının yer aldığı dijital dünyada SEO araçları, pazarlama olanaklarının artırılmasında etkilidir. SEO araçları kullanmanın SEO sürecine ve web sitesine faydaları şu şekilde sıralanabilir: 

 • Aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri bulmak ve markaya destek olmak kolay olur. 
 • Rakip analizleri yapılır.
 • Birçok fırsatın değerlendirilmesinde etkilidir.
 • Zaman ve bütçe tasarrufu sağlar.
 • Verilerin uygun şekilde toplanması ve analiz edilmesinde etkilidir.

SEO çalışmaları basit gibi görünse de birçok detayı barındırır. Bu nedenle SEO çalışmaları için https://mobitek.com/seo sayfasını ziyaret edebilir ya da Mobitek uzmanlarını arayarak markanıza özel çözümleri öğrenebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 15:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
SEO Analiz Google Sıralama Yarışması
SEO Analiz Google Sıralama Yarışması - 1 yıl Önce

Sevgili admin yardım. lütfen yayınlar mısınız

SIRADAKİ HABER