Araçlarda periyodik bakım

Araçların her yıl veya 10000 km’de bir mutlaka bakım yapılması gerekiyor. Bu bakımlar araç ve özellikle araç motoru için hayati önem taşıyor. Bu bakımlarda motor yağı, polen filtresi, yağ filtresi ve hava filtresi değişir. Periyodik bakımların dışında araçlarda bir de ağır bakım diye adlandırılan bakımlar bulunur. Bu bakımlarda araçların triger seti gibi zamanla yıpranan parçaları değişir. Bu bakımlar süresi araçların modeline göre değişebilir. Bu bakımların yapılmaması veya geç yapılması araçta büyük sorunlara yol açabilir.

Araçlarda periyodik bakım

Motor Yağının Önemi

Motor içinde mekanik parçaları olan bir aksamdır. Motorun çalışması sırasında bu parçaların birbirine sürtünmesini motor yağı engeller. Motor yağı motorun içini komple doldurur ve sürtünmeden kaynaklı hasarları engeller. Tabi bu yağ da zamanla özelliğini yitiriyor. Bu yağın özelliğini yitirmeden değişmesi motoru daha uzun ömürlü hale getirecektir.

Motor yağı değişimi aşamasında yağ filtresi de değişir. Yağ filtresi sürekli devirdaim yapan yağda oluşabilecek pisliklerin motora gitmesini engeller. Hava filtresi motora giden havayı temizler. Polen filtresi ise klimanın dışarıdan çektiği havayı temizleyerek içeri temiz hava aktarmasını sağlar. Bu filtreler çok uzun ömürlü olmadığı için her yıl değişmesi gerekiyor.

Araç Lastiği Değişimi

Araç lastikleri aracın güvenliği ve performansı açısından çok önemlidir. Lastikler mevsimine göre kullanılmalı ve lastik ömrüne dikkat edilmelidir. Lastik değişimi de özenle yapılmalı ve tecrübeli ustalar tarafından değiştirilmelidir. Değişim sırasında lastik telleri zarar görmemelidir. Lastikler aracın kullanımına ve zemin şartlarına göre ömrü değişebilir. Fakat çok iyi de kullanılsa 5-7 yıl içinde lastik ömrünü tamamlar ve araç için güven oluşturmaz.

Araç Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko

Araçların trafiğe çıkması için gerekli şartlardan biri de zorunlu trafik sigortasıdır. Bu sigorta zorunlu halden ziyade büyük bir ihtiyaçtır. Bu sigorta da her yıl yenilenmesi gerekiyor.

Araç bakımı, lastik değişimi, oto yıkama, oto eksper, araç kurtarıcı ve araç sigorta kasko gibi ihtiyaçlar tüm araçlar için gereklidir. Bu ihtiyaçlar farklı firmalar tarafından yapılsa da Ooautos firması bu ihtiyaçları tek çatı altında toplamıştır. Bu sayede aracınız için farklı şirketlerden ziyade tek firma ile çalışma imkanınız oluyor. Web sitesi ve mobil uygulaması sayesinde verilen hizmetleri daha iyi görebilir, tüm bayiler ile iletişime geçebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER