101 nasıl oynanır?

101 oyunu nasıl oynanır anlatmak için size bir yazı hazırladık. Peki, 101 nasıl oynanır?

101 nasıl oynanır?

101 oyunu nasıl oynanır anlatmak için size bir yazı hazırladık. Peki, 101 nasıl oynanır? 101 oynamak için en az dört oyuncuya ve normal bir okey setine ihtiyacınız var. Oyunun amacı, 101 puana ulaşan ilk oyuncu olmaktır. Puan kazanmak için, oyuncular aynı değerde üç veya daha fazla taşın birleşimi olan birleşimler oluşturmalıdır. Örneğin, bir oyuncu üç onluk veya dört astan oluşan bir birleşim oluşturarak puan kazanabilir.

101 oyunu nasıl oynanır derseniz öncelikle oyuna başlamak için her oyuncuya 21 taş dağıtılır. Dağıtıcının solundaki oyuncu oyuna başlar ve oyun saat yönünde ilerler. Bir oyuncunun sırası geldiğinde, önce stok destesinden ya da atılan desteden bir taş çekmelidir. Daha sonra ya birleşebilir ya da işten ayrılabilirler. Birleştirmek için, bir oyuncu elindeki geçerli bir taş kombinasyonunu masaya koyar. Bir oyuncu bir kez eridikten sonra oyundan çıkabilirler. Çıkarmak için, bir oyuncu elindeki bir taşı masadaki mevcut bir birleştirmeye ekler. Örneğin, masada üç onluk bir birleşme varsa ve oyuncunun elinde dördüncü onluk varsa, bu onluk birleşime bırakabilir ve süreçte puan kazanabilir.

Bir oyuncu berabere kaldığında ve ya birleştiğinde ya da oyundan çıkarıldığında, sıra sona erer ve oyun bir sonraki oyuncuya geçer. Herhangi bir noktada bir oyuncu taş çekemez veya çekmemeyi seçerse, sırasını geçer. Bir oyuncu pas geçtiğinde, o elde başka bir işlem yapamaz.

Türkiye'de sevilen okey oyununun bir çeşidi olan 101 nasıl oynanır?

101’i Sırayla şu şekilde oynanır:

• İlk oyuncu, taşlarından birini yüzü yukarı bakacak şekilde masaya yerleştirerek başlar.

• İkinci oyuncu, taşlarından birini yine yüzü yukarı bakacak şekilde ilk karonun yanına yerleştirir.

• Üçüncü oyuncu daha sonra taşlarından birini birinci veya ikinci döşemenin yanına yerleştirme seçeneğine sahiptir veya döşemesini birinci veya ikinci döşemenin üzerine yerleştirebilir. Fayanslarını başka bir karonun üzerine yerleştirmeyi seçerlerse, taşlarını üzerine yerleştirdikleri taşının numarasını söylemelidirler. Örneğin, üçüncü oyuncu kendi taşlarını ilk oyuncunun taşlarının üzerine yerleştirirse "bir" derler.

• Dördüncü oyuncu, taşlarını üçüncü oyuncunun karosunun yanına yerleştirme seçeneğine sahiptir veya karolarını üçüncü oyuncunun karosunun üstüne yerleştirebilir. Taşlarını başka bir taşın üzerine yerleştirmeyi seçerlerse, taşlarını üzerine yerleştirdikleri taşların numarasını söylemelidirler. Örneğin, dördüncü oyuncu kendi taşlarını üçüncü oyuncunun taşlarının üzerine yerleştirirse "üç" derler.

• Son taşı yerleştiren oyuncu daha sonra masanın üzerindeki tüm taşları alır ve onları kendi önüne, bir yığın halinde yerleştirir.

• Son karoyu yerleştiren oyuncunun solundaki oyuncu, taşlarından birini yüzü yukarı bakacak şekilde masaya koyarak sırasına başlar.

• Oyun bu şekilde devam eder ve her oyuncu sırasını alarak masaya bir taş koyar. Tüm oyuncular tüm taşlarını yerleştirdiğinde, en çok puana sahip olan oyuncu kazanır.

101 de Puanlar Nasıl Puanlanır?

Bir oyuncu kendi taşını başka bir oyuncunun taşının yanına yerleştirdiyse, bir puan kazanır. Bir oyuncu kendi taşını başka bir oyuncunun taşının üzerine yerleştirdiyse, taşını üzerine yerleştirdiği taşların üzerindeki puan kadar puan alır. Örneğin, bir oyuncu kendi taşını ilk oyuncunun taşının üstüne yerleştirirse, bir puan alır.

Bir oyuncu kendi taşını üçüncü oyuncunun taşının üzerine yerleştirirse, üç puan alır. Bu şekilde devam eder ve oyun, bir oyuncu 101 veya daha fazla puana ulaştığında sona erer. Bu noktada en yüksek puanı alan oyuncu kazanır.

Daha detaylı bilgi için: https://www.trendpara.net/101-nasil-oynanir/

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2022, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER