Teknik Adam Talimatına Carlos Ayarı

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Teknik Adamların Eğitimi ve Sınıflandırılması Talimatı’nın 13. maddesinde değişikliğe gidilmesine karar verdi. Bu kararla birlikte, Sivasspor Teknik Direktörü Roberto Carlos’un takımının başında sahaya çıkmasının önündeki engel ortadan kalkmış oldu.

Teknik Adam Talimatına Carlos Ayarı

 

Sezon başında Sivasspor’un başına büyük umutlarla getirilen ancak Peru’dan aldığı antrenörlük diplomasının Avrupa’da bir takımı çalıştırması için yetersiz olması nedeniyle ligin ilk haftasında Kayserispor deplasmanında takımını tribünden izlemek zorunda kalan Roberto Carlos’a müjdeli haber Türkiye Futbol Federasyonu’ndan geldi.
 
O YABANCILAR ’’YÖNETİCİ’’ SIFATIYLA GÖREV YAPABİLECEK
 
TFF Yönetim Kurulu dün yaptığı toplantıda, Teknik Adamların Eğitimi ve Sınıflandırılması Talimatı’nın 13. maddesinde değişikliğe gitti. Buna göre, Türkiye’de en az 2 sezon forma giymek kaydıyla dünya futbolunda söz sahibi ülkelerinin milli takımlarında uzun süre oynayan yabancılar, Spor Toto Süper Lig Kulüpleri’nde "yönetici" sıfatıyla sahada görev yapabilecek. Aynı zamanda bu kriterlere uygun yabancılar, takımlarını maçlara hazırlama ve yönetme hakkına sahip olacak.
 
Diğer yandan yabancılara tanınan bu hak, aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, futbolculuk yaşamını tamamlamış ve talimat maddesindeki kriterlere uyan kişiler için de geçerli olacak.
 
TFF’den yapılan açıklamada ayrıca, futbolda en üst liglerde yer almış ve Türk Futbolu’na "A Milli Takım" seviyesinde hizmet etmiş kişilerin, bilgi ve tecrübelerini Spor Toto Süper Lig’in altında yer alan kulüpler de dahil olmak üzere tüm seviyelere yansıtarak ülke futbolunun gelişmesine katkı sağlayabileceği belirtildi.
 
Teknik Adamların Eğitimi ve Sınıflandırılması Talimatı’nda yapılan değişiklikler şöyle:
 
"(4) Sözleşmenin imzalandığı tarihte FIFA Dünya Sıralaması’nda 1 ila 25. sıralarda yer alan bir ülkenin "A" Milli Takımı’nın en az 75 müsabakasında oynamış olmak kaydıyla, Türkiye’de bir kulüpte toplam en az 2 sezon futbolcu olarak tescil edilmiş yabancı kişiler ile ilgili olarak işbu maddenin 1., 2. ve 3. fıkraları ile Teknik Adamların Statüsü ve Çalışma Esasları Talimatı’nın 5. maddesinin son fıkrası hükümleri uygulanmaz. Bu kişilerin aktif futbol hayatını sona erdirmiş olmaları ve en üst profesyonel ligde mücadele eden kulüplerle sözleşme imzalamış olmaları zorunludur.
 
(5) En az 5 yıl FIFA üyesi bir ülkenin en üst profesyonel liginde yer alan bir kulüpte tescil edilmiş, en az 25 kere "A" Milli takımda forma giymiş ve aktif futbol hayatını sona erdirmiş olmak şartıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile ilgili olarak işbu maddenin 1., 2. ve 3. fıkraları hükümleri uygulanmaz"
Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER