Hakça Oyna, Kazanmak İçin Oyna

İZVAK yönetimi, Bucaspor ve Altay'ın mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Hakça Oyna, Kazanmak İçin Oyna

İZMİR Gücü Spor Vakfı Yönetim Kurulu, bir kamuoyu açıklaması yaparak, 'şike' ve 'teşvik primi' iddiaları konusunda çıkan PFDK kararına dikkat çekerken, Bucaspor ve Altay'ın maddi manevi mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Fair-Play'in ilk iki ilkesi olan 'Hakça oyna, kazanmak için oyna' başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

3 Temmuz'da başlayan ve Türk futbolunu ağır bir şekilde yaralayan kaos ortamı, PFDK'nın “tepki” ve “mutluluk” gibi karşıt duygular yaratan kararıyla kapandı. Futbol kulüplerinin varlığını korumak adına, suçu “şahıslara” yüklemenin getireceği yeni sorunların neler olacağını hep birlikte göreceğiz.
İZVAK olarak altını çizmek istediğimiz nokta; “kulüplerin varlığını korumak” adına alınan kararların, diğer kulüplerin varlıklarını tehlikeye düşürmesidir.
“Şike” ve “teşvik primi” madalyonunun diğer yüzünde yer alan kulüplerin mağduriyetleri gerçekten büyüktür ve mutlak suretle telafi edilmelidir. Bucaspor Kulübü'nün Spor Toto Süper Ligi'ne veda etmesiyle uğradığı maddi zararın boyutları 20 milyon TL'nin üzerindedir. TFF 1.Ligi'nden aynı şekilde düşen Altay'ın maddi zararı, tahminimizce en az 2 milyon TL'ye ulaşmaktadır ki, bu hesapların içinde şampiyon olup yeniden lige dönme maliyetleri yoktur. Her iki kulubün 3 Temmuz'dan bu yana yaşadığı travmanın boyutları ise tüm bu hesaplamaların çok ama çok üzerindedir.
Bugüne kadar ismi sürekli olarak “şike” ve “teşvik primi” iddialarına karışan kulüplerin “hükmi şahsiyetlerini” sürdürmesi eylemine odaklanan TFF ve Etik Kurulu'nun, mağdurlar konusunda en küçük bir adım bile atmaması, bizleri üzmektedir. Unutulmamalıdır ki adalet terazisine olan güven sarsıldığı an, toplum üzerinde tamiri mümkün olmayan örselenmeler yaratır ki, bunu hiçbir futbol adamı istemez.
TFF'ye düşen görev; sorumluları en ağır şekilde cezalandırıp, olaylara karışan “Suçlular ve güçlüler'i futbol alanlarından silerken, tek güvenceleri “adalet” duygusu olan mağdurların haklarını da teslim etmektir.
Kamu vicdanında açılan yaraların tamirine de en azından bu şekilde başlanabileceğini düşünüyoruz.
Fair-Play İlkeleri'nin “Hakça oyna, kazanmak için oyna” diye başladığını hatırlatır, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TFF'nin futbolu geliştirmek adına atacağı her olumlu adımın arkasında olduğumuzu belirtiriz.
Umarız ki 2012-2013 sezonunda, geride bıraktığımız dönemden gerekli derslerin alındığı günleri yaşarız.

İZMİR GÜCÜ SPOR VAKFI

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER