Gürsel Aksel Stadyumu 'Yılın Stadyumu' olmak için yarışıyor

İzmir Gürsel Aksel Stadyumu, 'yılın Stadyumu 2020' olarak dünya çapında aday gösterildi.

Gürsel Aksel Stadyumu 'Yılın Stadyumu' olmak için yarışıyor

BEN HABER -

Göz Göz taraftarının büyük bir heyecanla beklediği ve 2020 yılında açılan İzmir Gürsel Aksel Stadyumu, dünya çapında açılan en orijinal stadyumlardan biri olmak için aday gösterildi.

Yılın Stadyumu olmak için 40'tan fazla stadyum ile birlikte aday gösterilen Gürsel Aksel Stadyumu’nun karşısında; 2022 Dünya Kupası'nın iki stadyumunu (Ahmad bin Ali Stadyumu ve eğitim şehri Stadyumu) ve Amerika'nın NFL'SİNİN iki dev stadyumunun (Allegiant Stadyumu ve Sofi Stadyumu) yanı sıra; Yeni Çorum Stadyumu, İsrail'in Bloomfield Stadyumu ve Gürcistan'ın Batum Stadyumu gibi daha fazla yerel rakip yer alıyor.

Yılın Stadyumu seçilmenin; sadece mimari, boyut veya bütçe ile ilgili değil, aynı zamanda bir stadyumun kendi topluluğunda ne kadar coşku yarattığına da bağlı olduğu ifade edildi.

SON TARİH 7 MART

Oylama; 7 Mart 2021 yılında gece yarısı son bulacak ve http://stadiumdb.com/soty adresinden yapılabilecek.

Tamamen ücretsiz olan bu oylamada, tek kural ise, kişi başına bir oyla sınırlı olması. Katılmak için, herkes en iyi 5 yıldız, ikinci en iyi 4 yıldız, üçüncü 3 yıldız, dördüncü için 2 yıldız ve son olarak beşinci en ilginç için 1 yıldız vererek beş stadyum seçmek zorunda.

İkinci oylama ise, stadyum mimarlarından oluşan bir jüri tarafından verilecek.

Bu yılki jüri üyeleri ise, Karsten Fiebiger (FİEBİGER GmbH, Almanya), Bill Massey (Sasaki, ABD/Çin) Massimo Roj (Progetto CMR, İtalya) ve Nikos Siapkaras (A&S ARCHİTECTS, Yunanistan) dahil olmak üzere stadyum mimarisinin yıldızlarından oluşuyor.

Her iki ödül de 10 Mart'ta açıklanacak.

Yılın Stadyumu hakkında
Yılın Stadyumu, her yıl açılan en iyi stadyumları takdir etmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir girişimdir. Jüri Ödülü, En iyi mimari çalışmaları kutlamak için yaratılırken, kamu ödülü en çok coşku yaratan stadyumları kutluyor. 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2021, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER