Demir Adamlar Nefesleri Kesti

Türkiye Triatlon Federasyonu 2012 yılının ilk yarışını Mersin Taşucu'nda gerçekleştirdi. Bölge halkının büyük ilgi gösterdiği ve dünyada Demir Adamlar'ın yarışları olarak bilinen triatlon yarışları festival havasında tamamlandı.

 

Türkiye Triatlon Federasyonu bu yıl 19 il ve ilçede düzenlenecek yarışların 3'ü uluslararası, 16'sı da ulusal olarak gerçekleştirilecek.
Ulusal bazda ve toplamda 120 sporcunun katıldığı triatlon (yüzme, bisiklet, atletizm) yarışmasında sporcular birbirleriyle kıyasıya mücadele etti. Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, "Triatlonun ülkemizde hak ettiği yerlere gelmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. İstanbul'da ilk kez Haziran ayı içerisinde Avrupa kupasının en önemli ayağını  gerçekleştireceğiz. Bu etkinlikler Türkiye'nin tanıtımı açısından da önem arz ediyor. 2012, ülkemizde triatlonun altın yılı olacaktır." dedi.
 
Bu arada organizasyonun onur konukları arasında Triatlon Federasyonunun Kurucu Başkanı Halil Kılıçoğlu, Gelibolu eski Belediye Başkanı ve Triatlon Federasyonu As Başkanı Cihat Bingöl, Taşucu Kaymakamı Fatih Damatlar da  protokolde yer aldılar.
Taşucu'ndaki müsabakalarda sporcuların aldığı dereceler Avrupa puanlamasını doğrudan etkilerken yarışmada kategorilerine göre ilk 3'e giren sporcular şöyle: 
 
Yıldız bayanlarda Sinem Özdil birinci, Alkım Ölmez ikinci, Eda Dirik ise üçüncü oldu. Yıldız Erkeklerde Haşmetcan Aktan birinci, Emirhan Altıntaş ikinci, Kutluhan Konuk üçüncü sırada yer aldı. Genç bayanlarda ise Yağmur Aydoğan birinci, Tuğçe Karakaya ikinci, İlkay Polat üçüncü oldu. Genç erkeklerde birinci Ali Atlan, ikinci Ali Mutlu, üçüncü ise İlker sezen oldu.
       
Elit bayanlarda birinciliği Bahar Ertürk elde ederken ikinci Ceren Orhanlı, üçüncü Ebru Doğan oldu. Elit Erkeklerde ise tecrübeli atlet Mert Onaran birinciliği kimseye kaptırmadı ikinci Bahadır Tama üçüncü ise Onur Calp oldu.
 
Elitlerde birinci olan Mert Onaran ve Bahar Ertürk madalya töreni sonrasında yaptıkları açıklamada çok mutlu olduklarını belirtirken 2012 yılının ilk yarışında olduğu gibi diğer müsabakalarda da birinci olmak için idmanları aksatmadan devam edeceklerini söylediler
 
Şampiyon sporcular hedeflerinin 2016 yılındaki olimpiyatlar olduğunu ve mutlaka triatlon dalında ülkemizi temsil edeceklerini vurguladılar.
 
Triatlon Federasyonu bu yarışta ilk defa kendisine ait çip (zaman ölçümlü çipli sistem) sistemi kullandı. Bu yöntem zaman ölçümünde sıfır hata payı olarak tüm yarışmalarda kullanılacak.
 
Yarışmaları takip eden vatandaşlar da hafta sonu olması münasebetiyle sıcak hava ve denizin tadını triatlon yarışlarını seyrederek değerlendirdiler.
 
 Aileleri ile gelen minik çocuklar denizdeki yarışan abi ve ablalarına özenip suyun tadını çıkardılar.
 
 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2012, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER