Basketbol'un Patronu Erdenay Oldu

Ankara’da gerçekleşen Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Olağanüstü Genel Kurulu’nda Harun Erdenay 93 oyla TBF Başkanı seçildi.

Basketbol'un Patronu Erdenay Oldu
Harun Erdenay, 2016’da toplanacak olan bir sonraki TBF Genel Kurulu’na kadar yaklaşık 18 ay TBF Başkanı olarak görev yapacak.
 
Harun Erdenay “Dünya standartlarındaki bu federasyonun liderliğini yapmak, benim için büyük bir onur ve ayrıcalık,” sözleriyle mutluluğunu dile getirdi. “Türk Basketbolu son yıllarda çok büyük başarılara imza attı ve bu başarıları temek alarak TBF’yi bir üst seviyeye çıkarmak için çalışacak olmak heyecan verici.”
 
Aynı zamanda FIBA Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapan Harun Erdenay, FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel’in 30 Mart’ta görevi bırakması sonrası TBF Yönetim Kurulu’nun tam desteği ile TBF Başkanı olarak göreve gelmişti.
 
Erdenay 1968 yılında basketbolun içinde yaşayan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Efsanevi bir eski oyuncu ve koç olan Kemal Erdenay’ın oğlu Harun Erdenay, hem Türk hem de Avrupa Basketbolu’nun istisnai yıldızlarından biriydi. Türkiye A Milli Erkek Takımı’nın 2001 FIBA Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanmasında büyük rol oynadı. Üç defa TBL şampiyonluğu yaşadı ve iki defa en skorer oyuncu oldu. Erdenay basketbolu 2008 yılında bıraktı.
 
2006 yılında A Milli Erkek Takımı Genel Menajeri olarak göreve başladı. 2010 yılındaTürkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan 12 Dev Adam’ın saha dışındaki liderlerinden biriydi ve ülke spor tarihinde kazanılan en büyük başarılardan birinde pay sahibiydi. TBF Başkanı seçilmeden önce TBF Yönetim Kurulu Üyesi ve Asbaşkan olarak görev yapıyordu.
 
Harun Erdenay TBF Başkanı olarak görev yapacağı süre boyunca basketbolun tüm dünyada ileri gitmesini sağlamayı amaçlıyor: “Hayatımı basketbola adadım ve hem oyuncu, hem de menajer olarak başarılar yaşadım. Tüm Türk Basketbolu ailesi ve dünya çapındaki dostlarımızla basketbolun statüsünü yurtiçinde ve yurtdışında geliştirmek için çalışacağım.”
 
TBF Başkanı Harun Erdenay'ın Yönetim Kurulu şu üyelerden oluşacak:
 
Asil Üyeler:
 
Kemal Akar
Akgün Altuğ
Ali Aslan
Efe Aydan
Dinçet Çetintaş
Gökhan Çelik
Bülent Denkdemir
İkram Erzik
Sinan Güreli
Yusuf İzzettin Güven
Hüsnü Karagözoğlu
Ramadan Kumova
Ali Limoncuoğlu
Akın Suel
 
Yedek Üyeler:
 
Özgür Akkol
Tolga Egemen
Aydın Şerbetçioğlu
Bahar Akın
Şükrü Tara
Ali Türkmen
Alper Arıkoğlu
Tamer Dişbudak
Ragıp Bingöl
Gençağa Meriç
Heves Bozbağ
Seyfi Savaş
Mehmet Serkan Erdem
Raşit Akın
 
Denetleme Kurulu
 
Asil Üyeler:
 
Cüneyt Olgaç
Oktay Akyüz
3-4 ve 5. üyeler S.G.M. tarafından belirlenecek
 
Yedek Üyeler
 
Haluk Aksu
Nusret Berhan Ballıoğlu
 
Disiplin Kurulu
 
Asil Üyeler:
 
Av. Ata Dinçer
Av. Feridun Öztop
Av. İsmail Bağdatlı
Av. Tuğhan Ünsal
Kutay Kaleli
 
Yedek Üyeler:
 
Av. Rüştü Kırmacıoğlu
Av. Ömer Altun
Av. Volkan Erel
Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER