Başkan Özbek, Mali Kongrede Konuştu

Dursun Özbek, Galatasaray'ın toplam borcunun 330 milyon dolar olduğunu belirterek, yapılan futbolcu sözleşmelerinin sarı kırmızılı kulübü için baş belası olduğunu söyledi.

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, sarı kırmızılı kulübün mali sıkıntıların hat safhada olduğunu belirterek bu sıkıntıları en kısa sürede aşacaklarını ifade etti. Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen mali kongrede, 2015 yılının ilk 5 aylık bölüm için eski başkan Duygun Yarsuvat, geride kalan 7 ay için mevcut başkan Dursun Özbek sunum yaptı.
 
BORÇ ALACAK FARKI 330 MİLYON DOLAR!
 
Açılış konuşmasını yapan Özbek, sarı-kırmızılı kulübün borç alacak farkının 330 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, "Galatasaray'ın mali sorunları üst seviyede mevcuttur. Bu sorunlar, Galatasaray'ın büyüklüğü yanında, iyi yönetilir, tedbirler alınırsa çok da büyük gözükmemektedir. Galatasaray'ın borç alacak farkı yaklaşık 330 milyon ABD doları seviyesindedir. Bu fark 2006'da 100 milyon dolar seviyesindeydi. Banka borçlarımız, 230 milyon ABD doları seviyesindedir. Bunlarla ilgili verilen teminatlar, 1 milyar 700 milyon lira seviyesindedir." diye konuştu.
 
YENİ KAYNAKLAR OLUŞTURMA ZORUNLULUĞU
 
Kulübe kaynak oluşturacak yeni projeler üzerinde çalıştıklarını anlatan Özbek, "Galatasaray'ın ileri dönük sportif başarı seviyesini yukarı çekmek için mutlaka yeni kaynaklar yaratma zorunluluğu var. Çalışmaları bu yönde yapıyoruz. Galatasaray'a yeni kaynak oluşturmak için geniş proje çalışmalarımız var" ifadelerini kullandı.
 
GALATASARAY CAS'A GİDİYOR
 
Galatasaray'ın UEFA turnuvalarından bir yıllığına men edildiğini hatırlatan Özbek, genel kurul üyelerine UEFA soruşturmasının detaylarını anlattı. UEFA'nın mali disiplinle ilgili önerilerini dile getiren Özbek, aldıkları cezayı da Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) taşıdıklarını aktardı.
 
"AMATÖR BRANŞLAR HER SENE 30 MİLYON DOLAR AÇIK VERİYOR"
 
Amatör branşların yıllık yaklaşık 30 milyon dolar zarar ettiğini anlatan Dursun Özbek, şöyle devam etti:
 
"Galatasaray Kulübü, yıllık yaklaşık 120 milyon avroluk bütçeyle dönmektedir. Başarı odaklı olursak, gelirlerimiz, başa baş noktasını yakalama şansı var. Fakat, amatör şubeler aynı kaynaktan besleniyor. Amatör şubelerde harcamalarımız 40 milyon dolar seviyesinde. Getirisi ise 10 milyon dolar. Her sene 30 milyon dolar açık veriyoruz. Bunun kaynağı, futboldan elde edilen gelirlerin, belli seviyede buraya aktarılmasından geliyor. Amatör sporlardaki faaliyetlerin çok iyi projelendirilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum."
 
Konuşmasına devam eden Dursun Özbek, kulüp bünyesindeki Mağazacılık AŞ ve İletişim AŞ'nin mali durumu, sponsorluk çalışmaları, tesisleşme, Türk Telekom Arena, Galatasaray Adası ve Kalamış Tesisleri kiracılarıyla ilgili hukuksal gelişmeleri anlattı.
 
"HER ZAMAN BAŞARI ODAKLIYIZ"
 
Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, "Her zaman başarıya odaklıyız. Her koşulda başarılı olmalıyız" dedi. Galatasaray'ın başarı hedefinden vazgeçemeyeceğini belirten Özbek, "Bir konuşmamda bütçelerin bu kadar büyük olamayacağını söylemem yanlış anlaşıldı. Galatasaray, başarı hedefinden vazgeçmiş olamaz. Bu bizim kuruluş felsefemizde var ama sportif başarının, mali disiplin ve idari başarıyla birlikte olduğu zaman önemli olduğunu düşünüyorum. Bunlardan birinin eksik olması halinde günlük başarılarla yetinirsiniz" ifadelerini kullandı.
 
Amatör branşlara yatırım konusunda devletten destek beklediklerini aktaran Özbek, "Milli takımlara kaynak olan belli başlı kulüpler var. Galatasaray da bunların başındadır. Bu sosyal faaliyeti yaparken, devletten de destek bekliyoruz. Ayda 7,5 milyon lira vergi ödüyoruz. Yıllık 100 milyon liraya yaklaşıyor. Bunu amatör sporlara kaynak olarak kullanma şansımız var. O zaman daha başarılı bir altyapıyla Türk sporuna hizmet etmek mümkün. Bunu sayın hükümetimizin değerlendireceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.
 
"FUTBOLDA BAŞARI ÇİZGİMİZ DÜŞTÜ"
 
Başkan Dursun Özbek, Galatasaray Futbol Takımı'nın başarı çizgisinin düştüğünü söyledi. Teknik ekip konusunda yeni bir yapılanmaya gittiklerini kaydeden Özbek, şu ifadeleri kullandı: "Futbolda başarı çizgimiz düştü fakat bir yapılanma içindeyiz. A takıma bir teknik direktör geliyor, yanında ekibini de getiriyor. Bir şeyler oluyor, Galatasaray ile ilişkiler kesiliyor ve takım halinde boşaltıyorlar. Bunu değiştireceğiz, değiştirmemiz gerekiyor. Galatasaray'ın altyapı hocaları, yardımcı antrenörleri, scout ekibi, kondisyonerleri, kendi kontratlı çalışanları olmak zorunda. A takımı yönetecek teknik direktör, bir yardımcısıyla gelebilir. Bu ön şartımız."
 
FUTBOLCU SÖZLEŞMELERİ BAŞA BELA OLDU
 
Futbolcularla yapılan sözleşmelerin Galatasaray'ın "başının belası" olduğunu söyleyen Dursun Özbek, şöyle devam etti: " Galatasaray'ın başının belası, yapılan sözleşmeler. Bir standart yok. Herkesle farklı rakamlara, farklı şartlara sözleşme imzalanmış. Galatasaray, geçmişte, 'Ey futbolcu! Burası Galatasaray Kulübü, benim mukavelem bu. Bu şartlarda Galatasaray'da oynamak istiyorsan, buyur gel.' diyememiş. Aksi takdirde sporcunun şartlarına göre mukavele yapmak hoş değil. Bugün çektiğimiz sıkıntılardan birisi de budur. Bunu değiştirmek için harekete geçtik. Bir futbol aklı oluşturmaya çalışıyoruz. Bu aklı, en iyi şekilde kullanmak, takımı çalıştırmak için gelen kişilerin önüne koymak için oluşturacağız. Bunlar yapılmazsa, sistem, yazboz tahtası gibi her gelen kişiyle değişikliğe uğruyor. Burada da altyapı olmazsa olmazımız. Son 10 yılda yüksek seviyede harcama var ama altyapıdan çıkan kimse yok."
 
AMATÖR ŞUBELER
 
Başkan Özbek, amatör şubelerdeki planlamaya değinerek, "Erkek basketbolunda, 12 milyon dolarlık oyuncu bütçesi vardı. Bu sene 6 milyona çekmemize rağmen başarılıyız. Oyuncularımızla ve gösterdikleri performansla gurur duyuyoruz. Son derece başarılılar. Kadın takımımız da son derece başarılı. Galatasaraylıları gururlandıracak maçlar çıkarıyorlar" diye konuştu.
 
Voleyboldaki 14 takım oyuncusundan erkeklerde 9, kadınlarda 8 sporcunun altyapıdan geldiğine vurgu yapan Özbek, su sporları ve judoda da altyapıya yöneldiklerini anlatarak, "Artık hep yabancıyla oynama, yüksek paralar alan devşirme sporcuları takıma sokma niyetinde değiliz. Mümkün olduğunca bunlardan kurtulma düşüncesindeyiz. 30 milyon dolarlık bir fark var. 10 yılda 300 milyon dolar yapar. Bu daha ne kadar böyle sürdürülebilir" ifadelerini kullandı.
 
"BAŞLADIĞIM İŞİ BİTİRME ODAKLI BİR İNSANIM"
 
Galatasaray Kulübünün gayrimenkulleri üzerinde yapılacak projelerle ilgili video izleten Dursun Özbek, "Başladığım işi bitirmek odaklı bir insanım. Size ne söz verirsem, onu yerine getirmek için elinden ne gerekiyorsa yapan bir başkanım. Ben ve yönetim kurundaki arkadaşlarım, Galatasaray'a fayda üretmekten hiçbir zaman geri durmayacağız." dedi.
 
ALİ SAMİ YEN OTELİ'NE SERVET!
 
İnşaatı devam eden Ali Sami Yen Oteli'ne 100 milyon dolar fiyat biçildiğini açıklayan Özbek, otel karşılığında finansman kuruluşundan 100 milyon dolar alacaklarını anlatarak, "Bunu yapınca, ilk işim bir dakika dahi kaybetmeden 100 milyon doları bankaya yatıracağım ve 'borcumu sil.' diyeceğim. Bunun üzerine 150 milyon dolarlık temlik açığa çıkıyor. Galatasaray'ın tekerleklerinin dönmesi için yeterli. Ayrıca yıllık 5 milyon dolar kira getirisi var. Bu disiplinle devam edersek, Galatasaray çok kısa sürede bu zorluklardan çıkar." şeklinde görüş belirtti.
 
BASKETBOL VE VOLEYBOL SALONU
 
Özbek, Ali Sami Yen Spor Kompleksi'ne basketbol ve voleybola hizmet edecek spor salonu yapacaklarını bildirerek, "Salonun yetki belgesi alındı. İki büyük kuruluşla görüştüm. Salonun 25-30 milyon dolarlık maliyeti karşılığında 10 yıllık isim hakkı temliğini vereceğim. Buradan 40-50 milyon dolar beklentim var. Harcadığım parayı düşüp, gerisini kulübe verecekler. İki banka bu işe onay verdi" ifadelerini kullandı.
 
RİVA ARAZİSİ
 
Riva'daki araziyle ilgili projeyi tanıtan Dursun Özbek, projenin sonlanması durumunda en kötü ihtimalle 1,5 milyar lira para kazanacaklarını söyledi. Özbek, projeyi gerçekleştirirken, arazinin tamamen Galatasaray'ın elinden çıkmayacağını açıkladı. Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, futbol altyapı birimlerini de Riva'ya taşıyacağını aktardı.
 
"YOLLAR UZUN, DİKENLİ..."
 
Dursun Özbek, "Hasretle bir yıl sonraki genel kurulu bekliyorum. Burada verdiğim sözleri yerine getirmiş bir başkan olarak bu kürsüye gelmek istiyorum. İnşallah oteli anlattığım gibi, spor salonunun ve Riva'nın görüntülerini sizlere sergilemek istiyorum" diyerek sözlerini tamamladı. Konuşmasının sonunda "Yollar uzun, dikenli, taşlı olsa da Cim Bom başı dik yürür." diyen Dursun Özbek, yaklaşık 2 saat süren konuşmasında ve açıkladığı projelerde sık sık genel kurul üyelerinden alkış aldı. Başkan Özbek'ten sonra Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi İsmail Sarıkaya, mali faaliyet raporu hakkında sunum yaptı.
 
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER