84 Yıl Sonra 87 Dakika

İzmir’de Türklerin kurduğu ilk futbol takımı Karşıyaka ile Yunanistan’ın Sakız Adası temsilcisi Lailapas, 84 yıl önce yarım kalan maçı tamamlamak için bugün sahaya çıktı.

84 Yıl Sonra 87 Dakika
Türkiye ile Yunanistan arasında Yunan topraklarında oynanan ilk dostluk futbol karşılaşması olarak bilinen ancak yağmur nedeniyle yalnızca üç dakika oynandıktan sonra tatil edilen Karşıyaka-Lailapas maçının kalan 87 dakikası, 84 yıl sonra yine Sakız Adası'nda oynıyor.
 
İki ülke arasında 84 yıl önce Fafalion Stadyumu'nda başlayan Karşıyaka ile Lailapas takımları arasındaki dostluk maçı, kaldığı yerden devam ediyor.
      
 
Karşıyaka ile Sakız Adası takımı Lailapas  7 Aralık 1930'da karşı karşıya gelmiş ancak dostluk maçı, üçüncü dakikasında başlayan sağanak yüzünden devam edememişti. Daha sonra kulüp yöneticileri yarım kalan maçın tamamlanması için anlaşmıştı. Sakızlı tarihçi ve yazar Yiannis Makridakis, maç öncesinde yaptığı değerlendirmede, Sakız Adasın'nın yakın tarihi ile ilgili yaptığı incelemeler sırasında dönemin yerel basınında söz konusu müsabakaya gözünün takıldığını ve büyük bir ilgi ve heyecanla konu üzerindeki araştırmalarını derinleştirdiğini söyledi. Sakız Adası'na  savaştan sonra yerleşen yaklaşık 40 bin Rum göçmenin kurdukları kültür dernekleri aracılığıyla Türk kıyılarına kayıklarla geçerek dostlarını ziyaret ettiklerini anlatan Makridakis, böyle bir eğlence sırasında bir dostluk maçının düzenlenmesi fikrinin gündeme geldiğini kaydetti.
 
 
 
RÖVANŞ İZMİR’DE OYNANACAK
 
1000 kadar taraftarı feribotlarla bugün adaya geçiyor. Maç aynı statta, 3. dakikadan başlayacak. 17.00’deki müsabakada Karşıyaka sahaya teknik direktör Yusuf Şimşek ve A Takım oyuncuları sezon sonunda dağıldığı için A2 Takımı ile çıkacak. 3 bin 500 bileti 5 TL  ve 3 Euro’dan satışa sunulurken, oyuncular  84 yıl öncesine benzer formalar giyecek. 21.30’da ise Dilek Koç ile Gerasimos Andreatos konser verecek. Maçın rövanşının İzmir’de yapılması planlanıyor.
 
ÖNEMLİ OLAN DOSTLUK
 
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar Lailapas - Karşıyaka maçının Türk Yunan dostluğu açısından oldukça önemli olduğunu belirterek, "84 yıl sonra iki takımın yeniden bir araya geliyor olması çok anlamlı. Bize burada çok iyi bir misafirperlik örneği gösterdiler. Karşıyaka'ya geldiklerinde biz de kendilerini aynı şekilde ağırlayacağız. Buraya kadar gelerek bizi yanlız bırakmayan tüm taraftarlarımıza ve futbol sevdalılarına gönülden teşekkür ediyorum. Bu maçın iki ülkenin dostluğunu daha da perçinleyeceğini düşünüyorum. Dostluk kazansın, tek temennimiz budur" diye konuştu.
 
 
Yunan bakan da gelecek
 
Takımların taraftarları internetten günlerdir dostluk mesajları yayınlıyor. Karşıyaka yöneticileri hazırlıklar için dün Sakız Adası’na geçti. Kulüp Genel Sekreteri Mehmet Yaya, “Atina Büyükelçimiz Kerim Uras da burada. Son dakika programında değişiklik olmazsa Yunan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’un geleceği de söyleniyor” dedi.
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2014, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER