Yunan Seçmen Sandığa Gidecek

Yunanistan'da 6 Mayıs'ta yapılan seçimlerin ardından ilk üç partinin çabaları ile Cumhurbaşkanı Krolos Papulyas'ın koalisyon hükümeti kurulmasına yönelik art arda yaptığı zirvelerden çözüm yerine yeniden seçim kararı çıktı.

Yunan Seçmen Sandığa Gidecek

 

 

Yunanistan'da 6 Mayıs'ta yapılan seçimlerin ardından ilk üç partinin çabaları ile Cumhurbaşkanı Krolos Papulyas'ın koalisyon hükümeti kurulmasına yönelik art arda yaptığı zirvelerden çözüm yerine yenidenseçim kararı çıktı.
 
Yunanistan'da ilk üç sırayı paylaşan Yeni Demokrasi lideri Andonis Samaras, Radikal Sol Koalisyon (SIRİZA) lideri Aleksis Tsipras ve PASOK lideri Evanglelos Venizelos'un 7 Mayıs'ta başlayan üçer günlük koalisyon hükümeti kurma çabalarından bir sonuç çıkmamıştı. Daha sonra devreye giren CumhurbaşkanıPapulyas, parti liderlerini 3 zirvede bir araya getirerek uzlaştırmaya çalıştı. Bugün yapılan üçüncü liderlerzirvesi son çaba olarak gösteriliyordu. Liderler arasındaki derin görüş ayrılığı sebebiyle ülkenin hükümetsiz kalmasının sakıncalarına dikkat çeken Papulyas, teknotratlardan hükümeti kurulmasıönerisinde de bulundu. Ancak Radikal Sol Koalisyon ve Bağımsız Yunanlılar, AB ve IMF programını uygulayacağı gerekçesiyle böyle bir hükümete karşı olduklarını söyledi. YDP ve PASOK ise seçimlerde halkın kendilerini cezalandırdığını ifade ederek geniş tabanlı bir hükümete özellikle seçimlerden ikinci çıkan SIRİZA'nın destek vermesinde ısrar etti. SIRİZA, ne koalisyon ne de teknokratlar hükümeti kurulmasınadestek vermeyince yeniden seçimlere gidilmesine karar verildi.
 
Bugünkü toplantıda liderler arasında birbirini suçlayan sert diyalogların yaşandığı bildirildi. Venizelos, koalisyon hükümetine yanaşmayan Tsipras'ı suçlarken, Samaras'ın ise hem Tsipras hem de partisinden oy çalan Kammenos'a çıkıştığı öğrenildi.
 
YARIN NÖBETÇİ HÜKÜMET KURULUYOR
 
Cumhurbaşkanı Papulyas'ın yarın saat 13: 00'te bütün parti liderlerini toplantıya çağırdığı açıklandı. Burada yapılacak görüşmede ülkeyi seçimlere götürecek 'nöbetçi' hükümet belirlenecek. Partilerin uzlaştığı bir başbakan belirlenemezse, 3 yüksek yargı başkanından biri bu göreve getirilecek.
 
Anayasa gereği ülke, 17 Mayıs'ta yemin edecek meclisin ardından 18 ya da 19 Mayıs'ta dağılacak. Bir ay içerisinde ise seçimlerin yapılması gerekiyor. Bu da 10 ya da büyük ihtimalle 17 Haziran'da ülkeninseçimlere gitmesi anlamına geliyor. seçim tarihinin yarın yapılacak liderler zirvesinde netleşebileceği ifade ediliyor.
 
TDP lideri Samaras, Yunanistan'ı Euro dışında görmek isteyen partileri (SIRİZA ve Bağımsız Yunanlar'ı ima ederek) suçladı. Samaras, bir sonraki seçimlerde halkı, parti kimlikleri ile değil Euro'da kalıp kalmama ve memorandumun tekrar müzakere edilip edilmemesi kriterine göre oy kullanmaya davet etti.
 
Ülkenin çok daha kötü şartlarda tekrar seçimlere gittiğini söyleyen Venizelos ise bazılarının dar parti çıkarlarını ulusal çıkarların üzerine koyduğunu söyledi. Koalisyon hükümeti kurulması için çaba gösteren Demokratik Sol Parti lideri Fotis Kuvelis de ülkenin küçük parti hesapları yüzünden yeniden seçimlere gitmek zorunda bırakıldığını söyledi. Kuvelis, "Bazı güçler, daha baştan yeniden seçimlere gitmemizi istiyordu." ifadelerini kullandı.
 
Yunanistan'da geçen hafta sonu yapılan iki anket, ikinci parti durumundaki Radikal Sol Koalisyon'un (SIRİZA) önümüzdeki seçimlerden yüzde 20,5 ve 25'lik oy oranlarıyla birinci çıkabileceğini gösterdi.Yapılacak seçimlerde bu defa da hiçbir partinin tek başına iktidar çoğunluğuna yetecek oy oranına ulaşması beklenmiyor. Partiler yine koalisyon hükümeti kurmak için çaba gösterecek.
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 20:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER