'Yasalarda Sorun Yok, Uygulamada Var'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Diyarbakır’da 3 çocuğa cinsel istismarda bulunan kişi için savcının 10 yıl ceza istemesiyle ilgili olarak, "Kadına yönelik şiddetin ve genç çocuklarımızın istismarının önüne geçilebilmesi açısından yasalarda bir sorun yok. Ama ne yazık ki uygulamada sorunlarımız var" dedi. Bakan İslam, davaya, mağdurlar lehine müdahil olacaklarını da açıkladı.

'Yasalarda Sorun Yok, Uygulamada Var'
Partisinin seçim çalışmalarına katılmak ve bakanlığa bağlı kurumlarda incelemelerde bulunmak için Düzce’ye gelen Ayşenur İslam, Düzce Valiliği’ni ziyaret etti. Valiliğin önünde kendisini karşılayanlarla selamlaşan Ayşenur İslam, Düzce Valisi Ali Fidan’ı makamında ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran İslam, Diyarbakır’da 3 çocuğa cinsel istismarda bulunması nedeniyle 150 yıl cezayla yargılanan kişi için savcının 10 yıl ceza istemesiyle ilgili olarak şunları söyledi:
 
"Çok uzun süredir bu tür hadiselerle karşılaşıyoruz. Her seferinde aynı şeyi söylüyorum, yasalarımızda herhangi bir sorun yok. Hatta diyebiliriz ki Doğu ve Batı’daki tüm ülkelerin Avrupa ülkelerinin bile çıkaramadığı kadar iyi yasalarımız var. Kadına yönelik şiddetin ve genç çocuklarımızın istismarının önüne geçilebilmesi açısından yasalarda bir sorun yak. Ama ne yazık ki uygulamada sorunlarımız var. Uygulama sorunlarından bahsederken bunları kastediyoruz. Elbette hukukun kendine ait bir alanı var, hukuki işlemler bizler gibi dışarıdan insanların karışmaması gereken süreçler var. Sadece bir tek temennimiz var; yasaların işletilmesi. Bütün imtiyazların, indirimlerin, bütün iyi hal durumu gözetimlerinin sadece ve sadece mağdura uygulanmasını arzu ediyoruz. Faillere değil, mağdura uygulanmasını arzu ediyoruz. Burada da aynı şeyi arzu ediyoruz."
 
İslam davaya müdahil olacaklarını açıklayarak, konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Biz derhal duruma müdahil olduk. Bu henüz bir savcı mütalaası, verilmiş karar yok. Mahkeme devam edecek. Bakanlığımız müdahil olmak üzere müracaat etmiş durumda. Biz mağdurun yanında davaya müdahil olacağız. 15 yaşından küçük çocukların istismarı söz konusu olduğu için savcı mütalaasının mahkeme tarafından değiştirileceğini düşünüyoruz. Mağdur lehine müdahiliz."
 
İslam, CHP Adana Milletvekili Adayı Elif Doğan Türkmen’in uğradığı silahlı saldırıyla ilgili olarak ise gerek toplumsal ve gerekse kadına yönelik şiddete, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarının ifade ederek, "Bununla mücadele ederiz. Hiçbirini hoş görmeyiz. Özellikle de siyasetin alet edilerek yapılan bir şiddet türünü mazur görmemiz söz konusu dahi değildir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2015, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER