Üniversiteliler Gözaltı ve Soruşturmaları Protesto Etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 6 Nisan'da Kocaeli Üniversitesi'ne yaptığı ziyaret sırasında, protesto gösterisi yaptıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan 49 öğrenci için, arkadaşları kampus içinde pankartlı yürüyüş yaptı.

Üniversiteliler Gözaltı ve Soruşturmaları Protesto Etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün iki günlük Kocaeli ziyareti sırasında, Kocaeli Üniversitesi  Umuttepe Kampüsü B kapısında 'Öğrenci Kolektifleri' diye anılan gruba mensup 50 civarında öğrenci 'Parasız eğitim istiyoruz' sloganı atıp protesto gösterisinde bulundu. Polisin müdehalesiyle Rektörlük binasına yaklaştırılmayan ve biber gazı ile etkisiz hale getirilen öğrencilerden 49'u hakkında hem adli, hem Rektürlük tarafından idari soruşturma açıldı.

Umuttepe Kampüsü'nde bugün biraraya gelen 100 civarında öğrenci, 'Soruşturmalar geri alınsın' yazılı pankart taşıyarak arkadaşlarına destek verdi. Okunan basın bildirisinde de, "Parasız eğitim için demokratik haklarını kullanarak seslerini duyurmaya çalışan öğrenciler, biber gazı sıkılarak yaka paça gözaltına alınıp sustuldu. Daha sonra da haklarında soruşturmalar başlatıldı. Bizler bu gözaltıların ve soruşturmaların bir an önce sona erdirilmesini istiyoruz" denildi. 

Gurup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER