'Uludere İstihbaratını ABD Verdi'

Uludere'de 34 sivilin hayatını kaybetmesine neden olan hava operasyonunun, ABD'nin verdiği istihbarat üzerine gerçekleştiği iddia edildi. ABD'nin sadece istihbarat verdiği, operasyon kararının ise Türk yetkililere ait olduğu belirtildi.

'Uludere İstihbaratını ABD Verdi'

Amerikan Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 sivilin ölümüyle sonuçlanan hava operasyonunun, istihbari bilgisinin Amerikan insansız hava uçakları tarafından Türk yetkililere verildiği belirtildi.

Gazeteye açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan üst düzey bir yetkili, "operasyon kararı"nda ise kendi etkileri olmadığını, bu kararın tamamen Türk tarafına ait olduğunu söyledi.

Gazetenin haberinde 28 Aralık'ta neler yaşandığı da ayrıntılarıyla verildi. Kuzey Irak'tan yola çıkan bir konvoy Türkiye sınırına doğru hareket ediyordu. ABD'ye ait bir insansız hava uçağı, konvoydan aldığı görüntüleri Ankara'daki Ortak İstihbarat Bütünleşme Hücresi'ne aktardı. Burada görevli olan ABD'li istihbarat elemanı, ağır yük taşıyan bu kişilerin sivil mi ya da PKK'lı teröristler mi olduğuna karar veremedi. Ancak konvoyun tespit edildiği bölge, ayrıca PKK'lı teröristlerin de sık sık görüldüğü bir noktaydı. ABD'li görevli bu nedenle Türk arkadaşlarını insansız hava uçaklarından gelen görüntüler konusunda uyardı.

Haberde, ABD'nin Pakistan, Somali ve Yemen gibi ülkelerde terörle mücadele ederken, El Kaide ve Taliban hedeflerini insansız uçaklarla vurma kararını kendisinin verdiğini ancak NATO üyesi ve modern bir hava gücüne sahip olan Türkiye gibi ülkelere ise sadece istihbarat verdiği belirtildi. Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin terörle mücadelede Türkiye'deki operasyonlarda istihbarat sağladığı ancak operasyonlara dahil olmadığı vurgulandı.

ABD ile Türkiye'nin Bush yönetimi döneminde, 2007 Kasım'nda terör örgütü PKK'la mücadelede, insansız hava araçlarının sağlayacağı istihbaratı paylaşmak için Ankara'da Ortak İstihbarat Bütünleşme Hücresi'ni kurduğu hatırlatılarak, bu tarihten itibaren Türk ve ABD'li istihbarat elemanlarının yan yana oturarak, insansız hava uçaklarından gelen gerçek zamanlı bilgileri taradıkları belirtildi.

Obama yönetiminin ise, istihbarat alanında Türkiye'yle bir adım daha ileriye giderek, hem istihbarat paylaşımına devam ettiği hem de tamamen Türk yetkililerin kontrolünde olan insansız hava uçaklarını Türkiye'ye verdiği vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER