'Üç Önergeli Engelli Maaşı Sorusu'

CHP Engelliler Üst Kurulu Üyesi İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, engelli haklarına bir kez daha sahip çıktı ve Meclis’e üç soru önergesi verdi.

'Üç Önergeli Engelli Maaşı Sorusu'
İkisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in; biri de Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verilen önergeler ile son değişikliklerle 243 lira olarak belirlenen muhtaçlık sınırını irdeledi.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e ilk önergede yoksul ve engelli sayıları ile verilen aylıkların tutarını soran Güven, ikinci önergesinde ise 243 liranın bir engellinin hangi masrafına yeteceği sorusuna cevap aradı.
 
Bakım aylığı bilmecesi
 
Güven, “Muhtaçlık sınırının asgari ücretin üçte biri olan 243TL olarak belirlenmesi ile 65 yaş aylığı ile muhtaçlık ya da muhtaç engelli aylığı alan yurttaş sayısında artış olacağı muhakkaktır. Ancak verilen muhtaçlıkaylığı ile 65 yaş üstü aylıkların miktarları araştırıldığında, 65 yaş üstü aylığın 130,6 TL, muhtaçlık aylığının 373,20 TLolduğu, engelliye bakana ise bakım aylığı olarak 248 lira ödendiği belirtilmektedir.  Bakım aylığı alınıyorsa da engelli aylığının kesildiği görülmektedir. Zaten tarafımdan verilen soru önergesine Bakanlıkça verilen cevap ile engelli aylığının aslında muhtaçlık aylığı olduğu belirtilmişti” dedi.  
 
Kaç engellinin aylığı kesildi?
 
Güven, engelli hakları ile ilgili olarak Bakan Fatma Şahin’e cevaplaması istemiyle sorulan sorular ise şunlar:  Bakanlığınızca bir engellinin muhtaçlık sınırı sağlam 
 
bireyler ile bir tutulabilir mi?Sağlam bireyler için dahi ödenen ve geliri olmaması koşulu ile verilen aylık 243 TL  gibi bir miktar bireyin bir ay geçinmesi için yeterli midir?Bakım parası alan bir ailenin aldığı aylığın ailenin gelirine eklenmesi ve bu nedenle de ailenin geliri yükseldiği gerekçesiyle engelli aylıklarının kesilmesi Bakanlığınızca doğru bulunmakta mıdır?12 Temmuz 2013 tarihli ve 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmesi sonrasında kaç engellinin engelli aylığı kesilmiştir?
 
Hastalandıkları zaman katkı payını nasıl ödesinler?
 
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na  da 65 yaş üstü aylığı ile muhtaçlık aylığını hatırlatan Güven, bu küçük ücretlerle insanların sağlıkta artan katkı paylarını nasıl karşılayacaklarını sordu.  Güven, “Aylık 130 lira ve 373lira geliri ile geçinmek zorunda kalan bireyler katkı payı ödeyerek nasıl sağlık hizmeti alacaklardır? Bedelsiz olması gereken aile hekimliğinde bile katkı payı alındığına göre, kronik hastalıkları olan yaşlı ve engelliler nasıl tedavi olacaklardır?” sorularına yanıt bekliyor. 
 
 
 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2013, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER